10 tipov na schladenie sa počas horúcich letných dní

10 tipov na schladenie sa počas horúcich letných dní

Niekedy má človek pocit, že jar a jeseň už ani neexistujú. Je iba zima a potom zrazu leto. Čo robiť, keď sa teplota šplhá na naozaj vysoké teploty, no vy si chcete tieto horúce letné dni užiť? Pripravili sme pre vás 10 tipov, ako sa schladiť a spríjemniť si tak chvíle v horúčavách.

1.  Dodržujte pitný režim

Všetci vieme, že v lete treba piť oveľa viac ako v zime. Niektorí tvrdia, že treba piť 3 až 4 litre vody denne, no nie je to pravda. Treba však piť viac, ako bežne. Najlepšie je pritom piť čistú vodu, prípadne minerálky či ovocné a bylinkové limonády.

Ak sa chcete počas horúcich letných dní schladiť nejakým miešaným drinkom, prinášame aj pár tipov na skvelé alko a nealko nápoje.

2.   Alko a nealko Mojito

Mojito pozná asi každý z nás. Na svete existujú rôzne varianty tohto obľúbeného miešaného nápoja. Určite ste už videli v ponuke jahodové či melónové mojito. Poďme si teda povedať recept na alkoholické a virgin Mojito.

Budete potrebovať:

  • biely rum
  • trstinový cukor
  • mätu
  • limetku
  • ľad
  • sódu

Do pohára vytlačte šťavu z limetky a pridajte trstinový cukor. Nasypte tam ľadovú drť a pridajte mätu. Nasleduje rum a sóda. Na záver môžete pohár ozdobiť kolieskom limetky. Pri nealkoholickej verzii Mojita zameníte biely rum za limetkový sirup, prípadne za jahodovú dreň. Každému podľa chuti.

mojito

3.   Alko a nealko Piňa Colada

Ďalším výborným miešaným drinkom, ktorý si viete pripraviť v alko aj nealko verzii, je Piňa Colada.

Budete potrebovať:

  • biely rum
  • ananásový džús
  • kokosové mlieko
  • smotanu

Všetky suroviny spolu poriadne premiešajte a pretrepte, až kým nevznikne spenený nápoj. Pridajte pár kociek ľadu a nezabudnite ozdobiť plátkom ananásu. Pri nealko verzii stačí vyhodiť z receptu biely rum a pridať do samotného drinku aj kúsky ananásu.

Zaujali vás recepty na miešané drinky? Mnohé výborné a lahodné drinky nájdete aj v tomto článku.

4.  Jedzte veľa ovocia a zeleniny

V lete sa oplatí jesť menšie porcie jedál, no častejšie. Najvhodnejšie sú ľahké jedlá plné ovocia či zeleniny, nakoľko vás zasýtia a navyše váš hydratujú a sú plné vitamínov. Vyhýbať by ste sa mali, naopak, bielkovinám a tučným jedlám.

ovocie a zelenina

5.  Noste ľahké oblečenie

Svetlé oblečenie z ľahkého materiálu od vás odrazia slnečné žiarenie a zároveň vám poskytnú vzdušnosť. Navyše, ak dáte prednosť bavlne pred syntetickými materiálmi, nebudete sa toľko potiť.

6.  Nenamáhajte sa

Spomaľte a užívajte si slnečné dni. Zbytočne sa nenamáhajte, pretože si tým len zvyšujete svoju telesnú teplotu a následne sa prehrievate. Ak chodíte behať či cvičiť, najlepšie je zacvičiť si skoro ráno, prípadne až navečer, keď je chladnejšie.

7.  Vyhýbajte sa ostrému slnku

Ak sa dá, je lepšie vyhnúť sa ostrému slnku, ktoré vás môže spáliť, prípadne dehydrovať. Aj preto sa odporúča nechodiť k vode a nevystavovať sa slnku cez obedňajšie hodiny.

8.  Predstavte si zimu

Mnoho štúdii dokázalo, že predstavy na sneh či zasneženú krajinu nám znižujú našu teplotu. Zaujímavé, však? Vyskúšajte to a ochlaďte sa iba jednoduchými predstavami na zimnú lyžovačku.

9.  Vymeňte paplón za plachtu

V lete je vhodné vymeniť paplóny za niečo menej hrubé, napríklad návlečky alebo plachty. Pri extrémnych teplotách, keď sa vám kvôli horku nedarí zaspať, môžete skúsiť dať návlečky na pár minút do chladničky a vytiahnuť ich až priamo predtým, ako pôjdete spať. Telo sa vám tak schladí a podarí sa vám rýchlejšie zaspať.

schladenie v lete

10. Dajte prednosť bavlne

Ako sme už spomenuli pri oblečení, dať prednosť prírodným materiálom pred syntetickými má svoje opodstatnenie. Takisto to je ale aj u vášho posteľného prádla. Dajte prednosť bavlnenému posteľnému prádlu. Narozdiel od syntetického si teplo neuchováva a vy sa tak v týchto horkách oveľa lepšie vyspíte.

Ktoré z týchto tipov sami využívate? Ak máte nejaké ďalšie triky, ako sa počas horúcich letných dní schladiť, budeme radi, ak nám o nich napíšete.