5 tipov, ako ušetriť pri nákupe vianočných darčekov

5 tipov, ako ušetriť pri nákupe vianočných darčekov

Vianoce sú nielen sviatkom pokoja a radosti, ale aj veľkých výdavkov. Spočítajte si len, koľko miniete na vianočné jedlo, dekorácie či darčeky? Áno, darčeky k Vianociam nepochybne patria, ale viete, ako ich nakúpiť tak, aby nezruinovali vašu peňaženku?

Na Vianoce najviac míňame na darčeky

Prieskumy ukazujú, že najvyššou položkou vianočného rozpočtu sú práve darčeky. Približne 10 % Slovákov minie na darčeky viac ako 200 €, ďalších 20 % Slovákov asi 160 až 200 €. Ďalších 20 % sa dokáže dostať pod hranicu 80 €. Väčšina ľudí tradične najviac utráca na deti (zdroj: Webnoviny.sk). Pri takýchto vysokých položkách sa už nenájde snáď nikto, kto by nepremýšľal, ako pri nákupe vianočných darčekov ušetriť. Poradíme vám.

1. Stanovte si rozpočet

Pravidlo číslo jeden: najviac ušetríte, ak si na vianočné darčeky vopred stanovíte maximálny limit, ktorý nesmiete presiahnuť. Ak sa od stanovenej sumy postupom času odkloníte, rozpočet nenavyšujte. Najlepšie si dokážete rozpočet ustrážiť tak, že si pred nákupmi vyberiete z bankomatu presne takú sumu, akú ste sa rozhodli na darčeky minúť.

Podobný princíp môžete dodržať aj pri dohode so svojimi blízkymi – stanovte si cenový limit na darčeky, prípadne sa dohodnite, že Ježiško bude nosiť darčeky len deťom.

Na darčeky si určite nepožičiavajte. Stojí vám to za to, aby ste sa práve na Vianoce zadlžovali? Lepšie urobíte, ak si na Vianoce každý mesiac odložíte nejakú malú čiastku. Napokon, môžete darovať predsa len nejakú maličkosť, hoci aj vlastnoručne vyrobenú. Prípadne existujú ešte ďalšie efektívne spôsoby, ako na darčekoch ušetriť.

2. Nakupujte v predstihu

Nenechávajte si nákupy na poslednú chvíľu. Darčeky predsa môžete nakúpiť počas celého roka. Ak vám niečo padne do oka, neváhajte a kúpte to. Hoci aj v lete 🙂 Ako sa hovorí, zabijete zároveň dve muchy jednou ranou – kúpite to, čo ste skutočne chceli, a navyše sa vyhnete aj predvianočnému stresu. Veľa darčekov tak navyše môžete nakúpiť v akcii. Taký Bonprix výpredaj sa predsa vždy hodí?

3. Nekupujte nezmysly

Naozaj. Nekupujte niekomu darček len preto, že sa to patrí. Veď zvážte, stojí vám to za rozpačité pohľady pod vianočným stromčekom a za to, aby sa tieto veci po celé roky hromadili niekde v skrini? Porozprávajte sa so svojimi blízkymi, čo by si na Vianoce naozaj priali. Vždy je lepšie nespraviť prekvapenie ako spraviť prekvapenie nepríjemné. Ak trváte na prekvapení, ale neviete, čo by si váš blízky želal, stavte na darčekovú poukážku. Tou naozaj nič nemôžete pokaziť. Prípadne sa dohodnite s ostatnými členmi rodiny a kúpte jeden väčší spoločný darček.

4. Využite zľavy a výpredaje

Black Friday, Poštovné zdarma, rôzne medzisezónne, predvianočné či povianočné výpredaje – možností je neúrekom. Ak si na ne počkáte, na oblečení, hračkách, elektronike či iných darčekoch dokážete ušetriť aj niekoľko desiatok percent ich pôvodnej ceny. Rovnako dobre vám poslúžia aj zľavové kódy a zľavové kupóny. O to lepšie, ak ich všetky nájdete na jednom mieste – ako napríklad u nás, na portáli Vašekupóny.sk

5. Porovnávajte

Internet nám poskytuje nespočetné množstvo možností. Nielenže môžete jednoduchšie sledovať, kde a aký výpredaj sa práve koná, ale môžete si tiež jednoducho porovnať ceny či iné parametre jednotlivých produktov. Pri celkových nákladoch nezabudnite rátať s nákladmi na dopravu – tá dokáže predražiť najmä malé darčeky.