Aby vás mali radi

Aby vás mali radi

Určite máte aj vy sami pomyselný zoznam ľudí, ktorým sa radšej chcete vyhnúť, pretože vás ich spoločnosť jednoducho neteší. Či z nich sála negatívna energia, alebo máte pocit, že k vám nie sú úprimní, aspoň viete, na čo si máte dávať pozor, keď chcete byť medzi druhými obľúbení.

Umenie počúvať

Jednou zo zásad, ako si vytvoriť harmonické medziľudské vzťahy, je vedieť počúvať druhých. Často sa stáva, že sa nám zverujú s problémami, no my si medzi riadkami neprečítame, že pod záplavou zúfalých slov a hromženia sa skrýva nenápadná prosba o pomoc. Sťažuje sa vaša rozvedená kolegyňa, že s deťmi žije od výplaty k výplate? Skúste ju prekvapiť a darujte jej napr. oblečenie z bazáru, ktoré niekto ponúka za odvoz alebo poštovné. Má váš známy problémy s autom, ktoré nevie dlhodobo vyriešiť? Odporučte mu vášho automechanika, ktorý sa na to pozrie detailnejšie a bez očakávania odmeny. Pod umením počúvať sa však skrýva aj niečo iné. Je bežné, že pri rozhovoroch s druhými stále hovoríme len o sebe, o našich povinnostiach, plánoch, úspechoch alebo zážitkoch. Keď sa chcete stať obľúbenými, vaše názory si nechajte pre seba a poskytnite druhým priestor na to, aby si pred vami otvorili srdce. Získajú pocit dôležitosti. Ešte lepšie však bude, ak sa o nich budete zaujímať naozaj úprimne.

Téma, ktorá zaujme

Keď sa započúvate do rozhovorov na ulici alebo v kaviarni, je až trpko smiešne, ako každý čaká, kedy môže predniesť svoj vlastný monológ. Jeden rozpráva o rekonštrukcii domu a k tejto téme sa stále vracia, druhý neustále komentuje situáciu na pracovisku či rodinné vzťahy. Nik nereaguje na to, čo vraví jeho komunikačný partner, a s najväčšou pravdepodobnosťou ide všetko jedným uchom dnu a druhým von. Aby ste predišli tejto smiešnej výmene replík, voľte také témy rozhovorov, ktoré zaujmú aj vášho partnera, nielen vás. Ak je niekto maniak do divadla, diskutujte o najnovšom predstavení, ak vášho kolegu zaujímajú autá, prediskutujte s ním článok z magazínu pre motoristov. Pri vzájomných rozhovoroch sa nezabúdajte pozerať do očí a využívať reč tela, ktorá presvedčí o tom, že máte skutočný záujem komunikovať a že ste na jednej vlnovej dĺžke. Pomôže vám pritom napr. zrkadlenie gest alebo úprimný úsmev. Občas nezabúdajte vášho partnera osloviť krstným menom, pohladí mu to ego.