Aké výhody poskytuje podlahové kúrenie?

Aké výhody poskytuje podlahové kúrenie?

Od roku 2016 musia všetky nové rodinné domy spĺňať kritériá nízkoenergetického domu k tomu, aby získali energetický certifikát. Bez neho sa dom neskolauduje. Preto výrobcovia a stavebné firmy robia všetko preto, aby tieto normy boli splnené. Jedna z možností, ktorá pomáha ušetriť až 20% energie, je aj podlahové kúrenie. Moderný, ale aj praktický spôsob vykurovania, ktorý uspokojuje už väčšinu domácností na Slovensku.

Ako to funguje?

Podlahové kúrenie sa odporúča hlavne do novostavieb alebo do domov, ktoré prechádzajú kompletnou rekonštrukciou. Kompletnou preto, lebo staršie domy majú obrovské úniky tepla či už cez steny, okná, alebo vysoké stropy. Zavedením „hadičiek“ na celú plochu podlahy (s vynechaním miest, kde pravdepodobne bude nábytok, kuchynská linka a pod.), následným zaliatím tzv. suchým  betónom a množstvom iných izolačných pomôcok (pokládka dvoch vrstiev polystyrénu pod hadičky) sa zabezpečí, že teplo sa bude rovnomerne rozliehať po miestnosti a pocit z tepla bude omnoho väčší ako pri kúrení s radiátormi, ktoré, priznajme si, nie sú veľmi dekoračné a občas i zavadzajú. Keďže zima ide od nôh, s podlahovým kúrením nám v zime bude príjemne aj bez papučiek. Teplo stúpa hore, takže v každej miestnosti bude príjemné teplo. Sú dva druhy podlahového kúrenia – plynové a elektrické. Plynové je úspornejšie. Napojením hadičiek na plynový kotol sa voda v nich ohreje na požadovanú teplotu a hreje aj po dosiahnutí určenej teploty. Keďže voda v nich pomaly chladne, pocit z teplej podlahy trvá dlho. Elektrické podlahové kúrenie „ochladne“ skôr. Samozrejme, montáž kúrenia musí ostať v rukách profesionálnych odborníkov. Aj keď táto investícia vychádza drahšie ako klasické radiátory, takmer okamžiteušetríme na nákladoch za kúrenie.

Ďalšie výhody podlahového kúrenia

Okrem toho, že podlahové vykurovanierozkladá teplo rovnomerne po miestnosti, ohrievajú sa súčasne aj steny domu.Nespôsobuje problémy so suchým vzduchom, čiže je vhodné pre alergikov. Nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Najväčšie plus je šetrenie energie až 20 %. Azda jediná nevýhoda okrem vyššej obstarávacej ceny je fakt, že podlahy s týmto kúrením viažu na seba viac prachu.