Ako dobre kúpiť repasovaný notebook

Ako dobre kúpiť repasovaný notebook

Zvažujete kúpu nového kancelárskeho či herného notebooku a premýšľate, že by ste dali šancu cenovo dostupnějšímu repasovanému modelu? Prečítajte si, ako taký repasovaný notebook správne vybrať.

Čo si predstaviť pod pojmom repasovaný notebook?

Repasovaný notebook je plne funkčný (často značkový) notebook, ktorý bol napr. klientom vrátený späť predajcovi a následne opravený, upravený či vylepšený. Môže sa jednať napríklad aj o predvádzací model.

Hlavnou devízou repasovaného počítača je fakt, že za podstatne nižšiu cenu môžete získať značkový notebook s výbornými parametrami, za ktorý by ste inak v prípade úplne nového modelu vydali oveľa väčší finančný obnos.

Nie je nezvyčajné, že u repasovaného notebooku bol vykonaný upgrade pomocou kompatibilných súčastí z iných modelov alebo od iných výrobcov notebookov. Všetky repasované notebooky sú navyše pred uvedením do predaja fyzicky skontrolované a ich kvalita je overená celým radom rôznych testov.

Pri nákupe notebooku s konkrétnymi parametrami môžete ísť cestou kúpy notebooku priamo od autorizovaného predajcu notebookov, ktorý poskytuje na repasované notebooky záruku.

Jedným z tradičných a preverených predajcov, ktorí sa špecializujú na predaj repasovaných notebookov, stolových PC aj LCD monitorov patrí inComputer.sk. Na všetky tu ponúkané modely sa automaticky vzťahuje záruka 12 mesiacov.

Práve záruka môže byť rozhodujúce v okamihu, keď notebook prestane pracovať krátko po zakúpení. Preto sa niekedy nemusí úplne vyplatiť nákup repasovaného notebooku napr. od fyzických osôb, u ktorých žiadnu záruku garantovanú nemáte.

Ako teda postupovať pri nákupe repasovaného notebooku, aby ste vybrali čo najlepšie?

Stanovte si, aké funkcie požadujete

Pravdepodobne si budete chcieť kúpiť repasovaný notebook, ktorý bude spĺňať vaše osobné potreby. Napríklad, ak budete notebook používať prevažne na cestách, potom asi budete hľadať kompaktný, váhovo prijateľný model, ktorý kdekoľvek a kedykoľvek ľahko pripojíte k bezdrôtovému internetu.

Dobre si tiež prejdite systémové požiadavky vami používaného softvéru. Ak máte v pláne ho využívať aj na novom notebooku, potom by mal spĺňať požiadavky na systém a výkon. Iba tak máte istotu, že softvér na notebooku budete môcť používať.

Repasované notebooky s radou rôznych funkcií a lepšou výbavou sú zvyčajne vo vyššej cenovej hladine. Aj napriek tomu však stále ide o výraznú úsporu oproti úplne novému modelu. Samozrejme môžete zľaviť zo svojich požiadaviek a ísť po notebooku, ktorý bude spĺňať aspoň minimálne požiadavky, ktoré potrebujete.

Vyberte si operačný systém, ktorý uprednostňujete

Napríklad ak používate softvér od Applu, ktorý pracuje iba na operačnom systéme Macintosh, potom nekupujte repasovaný notebook s operačným systémom Windows, ktorý nie je kompatibilný. Skontrolujte, či notebook používa najnovšiu verziu operačného systému. Operačné systémy, ktoré boli vydané predtým, už nemusia plne fungovať s vaším softvérom. Staršie verzie operačného systému už tiež nemusia byť podporované výrobcom, čo vám môže priniesť iba ďalšie komplikácie.

Má notebook všetko príslušenstvo?

Aj keď to môže vyzerať ako drobnosť, overte si, či notebook dostanete vrátane nabíjačky a ďalších doplnkov. Ušetríte si tak čas nákupom nového nabíjacieho kábla a pod. Zvlášť v prípade nákupu repasovaného notebooku od menej dôveryhodného zdroja sa môže stať, že ho dostanete bez káblov i napájania.

Kde nakúpiť repasované notebooky?

Ak máte v dosahu predajňu, kde repasované notebooky ponúkajú, je to jedna z možností. Ak však chcete mať možnosť väčšieho výberu, použite online vyhľadávanie na internete na kľúčové slová: repasované notebooky so zárukou, repasované notebooky + značka pod.

Vo výsledkoch si potom iste vyberiete vhodného predajcu, ktorý vám poskytne dostatočnú záruku kvality a zároveň notebook zodpovedajúci vašim požiadavkám. Mimochodom, podobným spôsobom si môžete vybrať aj repasovaný herný notebook, ktorý sa dá zohnať so zľavou až 50% oproti novému modelu. A to už potom stojí za zváženie.

Skontrolujte si predajné a záručné podmienky

Máte vybraného predajcu repasovaných notebookov? Potom si tiež preštudujte jeho záručné podmienky a postup v prípade, že sa objaví pri notebooku nejaká chyba. Dĺžka záruky môže začínať od 3 až po 12 mesiacov. Určite sa vyvarujte predajcov, ktorí neponúkajú žiadnu záruku.

Napríklad inComputer.sk ponúka len overené, vyčistené a pomocou modernej diagnostiky otestované modely so zárukou na 1 rok. A ak budete mať šťastie na akčnú ponuku, môžete tu zaobstarať skutočne slušne vybavený notebook so zľavou 70 až 80% oproti novému modelu s rovnakým parametrami.