Ako na krásnu pleť? Držte sa týchto zásad

Ako na krásnu pleť? Držte sa týchto zásad

Všetky chceme vyzerať dobre, o tom niet pochýb. Viete však, čo je pre krásu a zdravie pleti dôležité?

Prílišná starostlivosť škodí

Starostlivosť o pleť je dôležitá, ale nič sa nemá preháňať. Niektoré ženy sa o seba starajú až príliš, majú veľa prípravkov na rôzne partie pleti, takže pleť potom môže reagovať chaoticky a byť podráždená. Najmä v prípade citlivej pleti sa nevyplatí experimentovať a používať kozmetiku s množstvom rôznych aktívnych látok – môže síce ísť o výťažky z bylín alebo vitamíny, ale v tomto prípade sa môžu minúť účinkom. Odporúčam preto vždy prispôsobiť starostlivosť typu pleti a veku a kozmetiku príliš často nemeniť. Účinky sa totiž prejavia vždy až po nejakom čase používania – obvykle za 4 až 6 týždňov.

Čistenie pleti je základ

Tvrdenie, že na vyčistenie pleti stačí samotné opláchnutie vodou, je snáď najväčší mýtus súvisiaci so starostlivosťou o pleť. Voda ale nerozpúšťa maz, neodstraňuje dokonale nečistoty, navyše prísada chlóru môže pokožku dráždiť a presúšať. Takže citlivá pleť sa zhorší, tvoria sa na nej šupiny a zhrubne. Nevyhnutné je používať čistiacu kozmetiku – odličovacie mlieka, čistiace alebo micelárne vody a pleť čistiť ráno i večer.

Doprajte pleti pitný režim aj zvonka

Dostatočný pitný režim je pre pleť dôležitý, hydratovaná pleť je jemnejšia a vypnutejšia. Pitný režim však nemusí znamenať, že sa voda dostane až na povrch pleti. Oveľa účinnejšie je používanie minerálnych sprejov ráno pred nalíčením a večer po odlíčení. Takto do pleti dostanete najväčšie množstvo vlahy.

Pleť potrebuje najesť

Pre vitálnu, dostatočne hydratovanú a zdravú pleť je rovnako ako pitný režim dôležitá vyvážená strava bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu a bielkoviny. Súčasne je vhodné obmedziť v strave rafinovaný biely cukor. Všetko potom doplňte i dostatkom kvalitného spánku, pravidelným pohybom ideálne na čerstvom vzduchu a celkovou psychickou pohodou.

Nadopujte kožu vitamínmi

Starnutie je prirodzený proces a prejavuje sa i na pleti. Príčin je mnoho, mimo iného i úbytok látok, ktoré sú pre krásu nevyhnutné. Napríklad kolagén a koenzým Q10, tie sú v tele prítomné prirodzene, ale postupom času ich množstvo v tele klesá. Možno ich síce dodávať do organizmu prostredníctvom potravín a potravinových doplnkov, ale odporúčame ich dodávať pleti i zvonka pomocou správnej kozmetiky. Ostatne moderné prípravky obsahujú ingrediencie, ktoré ľahko prenikajú pokožkou, dobre sa vstrebávajú a prenikajú až do hlbších vrstiev pokožky.

Chcete sviežu pleť? Buďte v pohode

Základom krásnej pleti je i zdravý životný štýl a celková pohoda. Dôležitá je nielen zdravá strava a správny pitný režim, krásnu pleť vie “zariadiť” i dobrý spánok. A pamätajte si, že pokožka je odrazom toho, čo sa vo vás odohráva. Na pleti vidieť stres a nepohodu rovnako ako preflámovanú noc alebo fajčenie. Chyby na pleti sú vlastne takou diagnostickou pomôckou, vždy prezradia, že je vo vnútri niečo v neporiadku.

Na slnko pozor

Opálená koža sa vám môže zdať nádherná a môžete mať pocit, že tmavšia vyzeráte lepšie, dôsledky nadmerného opaľovania sa sú ale nevratné. Preto používanie veľmi nízkej alebo dokonca žiadnej fotoprotekcie je obrovskou chybou – ochrana pred UVA a UVB žiarením by mala byť samozrejmosťou. A pobyt na slnku nepreceňujte ani v prípade aknóznej pleti, že slniečko lieči akné, je totiž veľký omyl. V prípade liečby akné a vhodnej starostlivosti o aknóznu pleť sa odporúča poradiť sa s lekárom.