Ako sa v lete starať o svoje vozidlo

Ako sa v lete starať o svoje vozidlo

Letné mesiace so sebou prinášajú nielen veľa voľna, prázdniny a dovolenky, ale aj vysoké teploty, letné búrky či vyššiu prašnosť okolia. Tí z nás, čo majú auto už vedia, že v zime je treba dávať na auto pozor a že celkovo je jeho údržba náročnejšia. No takisto leto prináša svoje nevýhody, a práve to je dôvod, prečo sa treba aj v lete o svoje vozidlo starať.

Tipy, ako svoje auto pripraviť na vysoké teploty

Pozrime sa spolu na o, ako si svoje vozidlo v lete udržať v čo najlepšom stave a pripraviť ho nielen na cestu na dovolenku, ale aj na vysoké teploty a ďalšie nástrahy letných mesiacov.

Vyčistite si klimatizáciu

Klimatizáciu treba pravidelne čistiť, a to aspoň raz ročne. Mnoho ľudí však čistenie podceňuje. Či už kvôli nedostatku času alebo financií, klimatizáciu neriešime, kým sa nepokazí.

No práve podceňovaná klimatizácia bez pravidelnej údržby nám môže napáchať viac škody ako úžitku. Je totiž skvelým zdrojom rôznych baktérií, vírusov a plesní. Ak si chcete užiť príjemné leto s klimatizáciou, ktorá vám bude prinášať iba osoh, určite si pred letom dajte klimatizáciu vyčistiť.

Upracte si v aute

V lete je všeobecne vyššia prašnosť, ktorá sa ale neukáže iba na zovňajšku vozidla. Aj vnútro auta, najmä sedadlá a podlaha bývajú plné prachu a rôznych nečistôt.

Ak sa chystáte na dovolenku, určite vám odporúčame auto celé povysávať, prípadne aj vytepovať. Aj priebežne je vhodné povysávať si v aute a zbaviť ho zbytočných odpadkov a špiny, ktorá by sa už neskôr nemusela dať tak ľahko odstrániť.

TIP: Svoje vozidlo nechávajte čo najčastejšie v tieni. Či už ste doma, na dovolenke či pri vode, pokúste sa nájsť vždy to najlepšie miesto. Ocení to nielen vaše vozidlo, ale aj vy, keď doň po niekoľkých hodinách znova nasadnete.

Postarajte sa o kolesá a ošetrite aj lak na aute

Pravidelne si umývať auto má viacero výhod. Nie je to len o tom mať krásne naleštené auto. Vysoké teploty neprospievajú ani pneumatikám, ani laku vozidla. Najviac pritom trpí práve karoséria.

Aby ste svoje vozidlo ubránili proti UV žiareniu, je vhodné ho raz za čas umyť. Nezabudnite aj na voskovanie a ošetrenie laku, ktoré lak zakonzervuje na dlhšiu dobu. Podvozok a letné pneumatiky treba tiež pravidelne čistiť, pričom na disky je dobré používať špeciálne prípravky.

TIP: Nezabudnite svoje letné pneumatiky skontrolovať. V prípade, že potrebujete nové, pred ich kúpou sa zamerajte na rôzne testy letných pneumatík. Vďaka tomu si budete vedieť vybrať tie najvhodnejšie.

Plastový interiér pravidelne ošetrujte

V lete si treba dávať pozor aj na plastové časti interiéru. Zvyknú sa prehrievať a pri príliš vysokých horúčavách to na ne môže mať negatívny vplyv. Najlepšie je preto nechávať vozidlo čo najviac v tieni a plasty pravidelne ošetrovať. Nie však hocikedy cez deň, ale práve ráno, prípadne na večer a v tieni.

Skontrolujte hladinu chladiacej kvapaliny

Chladiaca kvapalina sa zvykne meniť každé dva až tri roky, no pred letom je vždy dobré skontrolovať jej hladinu a mať tak chladiacu sústavu v poriadku. Najmä, ak ostanete v kolóne, sa vám tých pár minút, čo ste ju skontrolovali, naozaj oplatí.

Nezabudnite na svetlá

Osvetlenie je dôležité nielen v zime či v noci, ale aj v lete. Na Slovensku, ale aj v mnohých zahraničných krajinách, máme celoročné povinné svietenie. Nakoľko v lete sú dni dlhé, väčšinou si ani nevšimneme, ak nám jedno svetlo prestane svietiť. Aj preto je vhodné raz za čas ich skontrolovať.

Tip na záver

Dávajte si pozor na dostatok dezénu v pneumatikách, mnohí na to zabúdajú, prípadne to podceňujú. Pneumatiky sa časom opotrebujú, pričom dezén prestáva spĺňať zákonom stanovené hodnoty a hrozí riziko stanovenia pokuty, viac sa dočítate tu.