Ako si udržať priateľstvo, aj keď sa často nevidíte?

Ako si udržať priateľstvo, aj keď sa často nevidíte?

Hovorí sa, že priatelia sú ako hviezdy. Nemusíme ich stále vidieť, no v ťažkých chvíľach budú stáť pri nás a pomôžu. No čo keď sú od nás priatelia ďaleko?

Každé priateľstvo je iné

“Priateľstvo je všetko. Priateľstvo je viac ako talent. Je to viac ako vláda. Je takmer rovnocenné postaveniu rodiny.” Mario Puzo, Krstný otec

Výnimočnosť priateľstva spočíva v tom, že priateľov môžeme mať veľa. A žiadne nebude tomu druhému podobné. Vieme, na koho sa môžeme pri jednotlivých problémoch obrátiť.

Ako si získať priateľstvo človeka?

Priateľa si človek získa postupne. Niektoré najlepšie priateľstvá vznikajú zo spoločnej vášne. Pri inom zas nenachádzame spoločnú záľubu, no a aj tak sa vždy máme o čom baviť a rozumieme si.

Dôležité je na druhého človeka netlačiť a postupne si vytvárať spoločnú dôveru.

Je overené, že vyčítanie typu “prečo si sa neozval?” či “prečo si mi nezavolal?” môže rovnako narušiť harmóniu priateľského vzťahu ako toho partnerského.

Získajme si človeka schopnosťou odhadnúť správne situácie. To znamená vedieť, kedy byť ticho, lebo priateľ potrebuje vypočuť. A poradiť mu a vyjadriť názor, keď si to vyžaduje iná situácia.

Pre človeka nie je ani tak podstatné, čo povieme, skôr to, že nebudeme znevažovať jeho presvedčenie a priority. Jednoducho, že budeme empatickí, tolerantní a pochopíme ho.

Ako si udržať priateľstvo, aj keď sa dlho nevidíte?

Počas rokov sa okolo nás vystrieda mnoho ľudí, no väčšinou ostávame pri tých, ktorí majú podobné životné priority.

Niekedy sa stane, že okolnosti prinútia priateľov presťahovať sa do iných miest alebo štátov. Postupom času u nich prirodzene vycítime, či s nami hodlajú udržiavať kontakt aj najďalej.

Ak cítime dôveru a hlboké priateľstvo aj na diaľku, sú možnosti, ako toto puto udržať.

Tu sú:

  • zavolať si raz za mesiac
  • priebežne si písať, čo sa nám udialo
  • napísať si raz za čas, ale ozrejmiť momentálne rozpoloženie
  • nájsť si čas, keď sa priateľ chce podeliť so šťastnou správou alebo trápením

Našťastie žijeme v dobe sociálnych sietí, tak by nemal byť problém kontakt udržiavať. Samozrejme, iba v prípade, ak tam je obojstranná snaha.

Všeobecne je ale známe, že skutočne blízke osoby nemusíme vidieť často. No vždy, keď ich opäť vidíme, zdá sa nám, akoby sme sa včera videli naposledy.