Ako si vybrať ideálnu termovíziu?

<strong>Ako si vybrať ideálnu termovíziu?</strong>

Termovízia sa môže stať užitočnou súčasťou výbavy každého poľovníka. Umožňuje pozorovania a orientáciu v tme a to aj bez akéhokoľvek zostatkového svetla (čo je výhoda termovízií oproti nočným videniam). Na začiatku je však potrebné vedieť si termovíziu správne vybrať.

Teplotná citlivosť a kvalita obrazu

Jedným z prvých parametrov, ktorý si pri kúpe termovízie všímať, je teplotná citlivosť (označovaná ako NETD). Čím je hodnota NETD nižšia, tým dokáže senzor termovízie lepšie zaznamenávať malé teplotné rozdiely. V ideálnom prípade by ste si mali vybrať tremovíziu, ktorá má citlivosť menšiu ako 35 mK. Nebojte sa však, že takúto citlivosť dosahujú len najdrahšie termovízie. Napríklad, čo sa značky Pard týka, takáto (a lepšia) citlivosť je štandardom aj pri ich lacnejších modeloch.

Teoreticky väčšie rozdiely medzi termovíziami sú v kvalite produkovaného obrazu. Na ten má vplyv rozlíšenie senzora (čím väčšie, tým lepšie) a vzdialenosť medzi pixelmi (čím menšia, tým lepšie). Aj keď tieto parametre dokážu spraviť zásadný rozdiel v kvalite obrazu aj dostupnejšie moderné termovízie ponúkajú dostatočne kvalitný obraz.

Obzvlášť pri lepších termovíziách nájdete aj rôzne funkcie na vylepšenie obrazu. Najlepšie bude ak vám predajca poskytne náhľady obrázkov z rôznych modelov a vy tak ľahšie zistíte, aké parametre by vaša termovízia mala spĺňať, aby ste získali obraz požadovanej kvality.

Rozsah detekcie, výdrž batérie a ďalšie vlastnosti

Ďalším dôležitým parametrom je rozsah detekcie termovízie. Tu záleží od vašich potrieb. Napríklad základné termovízie od InfiRay majú rozsah detekcie 675 m. Ak vám to postačuje, nemusíte len kvôli tomuto parametru kupovať drahšiu termovíziu.

Veľmi dôležitá je aj výdrž batérie a prípadne možnosť jej výmeny. Ak si budete chcieť vybrať termovíziu so zabudovanou batériou, riaďte sa jej výdržou. V prípade, že si zvolíte model s vymeniteľnou batériou, výdrž nie je až taká podstatná, keďže si môžete kúpiť náhradnú batériu, ktorú môžete v teréne jednoducho vymeniť.

Na záver je dobré sa zamerať na praktické veci ako odolnosť (záleží od prostredia a spôsobu používania termovízie) a taktiež jej ovládateľnosť. Ak môžete, choďte si termovíziu vyskúšať, aby ste získali predstavu o tom, ako sa vám s ňou bude narábať.

Zdroj obrázka:

Autor: Dmitri T / Shutterstock.com