Ako si zariadiť kuchyňu

Ako si zariadiť kuchyňu

Radi sa zvŕtate v kuchyni a zastávate myšlienku, že kuchyňa je centrom rodinného života? Je to tak, tie chvíle, keď sa celá rodina združí pri stole a pochutnáva si spoločne na dobrom jedle, sa nám všetkým „zahryznú“ do srdca.

Chlieb, koláče i hlavné jedlá v kuchyni na mieru

Keď je nám mizerne, čo padne lepšie ako tanier s naším obľúbeným jedlom? Z generácie na generáciu dedíme naše gastronomické zvyklosti či kuchárske triky a recepty, a tak čerstvé jedlo chutí aj dnes presne tak, ako nám ho kedysi pripravovala mamka či babička. No ako sa zmenili naše kuchyne? Dnes môžeme povedať, že to v nich priam hýri nápadmi a farbami. Nezvyčajné nie sú kombinácie materiálov a rôznych farieb, avšak mali by sme pamätať, že ani tá najmodernejšia kuchyňa nemusí splniť naše nároky na skladovanie či dizajn. Môžeme si ju dať vyrobiť na mieru, ale i na mieru vyskladať z ponuky sektorových kuchýň. Domácnosti, ktoré nie sú štedré na priestor, si však určite vyberú aj z hotových kuchynským zostáv. Stále platí, že kuchyňa, ktorú si vyskladáte zo sektorového nábytku, vyjde cenovo výhodnejšie ako tá, ktorú vám zmajstruje rezbár.

Do detailov premyslené

Aby ste sa zo svojej kuchyne tešili dnes aj o pár rokov, zahaľte ju do farebne a štýlovo neutrálneho šatu a klaďte pritom dôraz na počet zásuviek či políc. Dnes možno nemáte priveľa riadu, rokmi sa však nazbiera. Jedna jedálenská súprava totiž nikdy nestačí! Ak sa vám páčia otvorené police, rozmyslite si, či budete mať chuť utierať prach a udržiavať na nich poriadok. Prajete si nad sporákom aj digestor, závesnú skrinku alebo policu? Myslite na to, že v okolí varnej dosky špliecha olej a šťava z hrncov, vyberajte teda podľa toho, koľko času chcete stráviť pri údržbe kuchynských skriniek.

Jednoduchá, ale krásna

Aj pri pohľade na vašu kuchyňu môžu návštevy achkať a jojkať od úžasu, stačí ju doplniť vhodnou pracovnou doskou, zaujímavým osvetlením, krásnym jedálenským stolom či doplnkami, ktoré z nej spravia kuchyňu vašich snov. Kuchyňu osvieži aj zrkadlo, tehlový obklad či textílie. Ak sa môžete tešiť z priestrannej kuchyne, určite ju ozdobte nejakou vitrínou, ktorá bude pôsobiť elegantne aj prakticky. O dizajn kuchyne sa bezpochyby zaslúži i druh kuchynskej zásteny, drez, batéria alebo spotrebiče. Tie môžu s linkou kontrastovať alebo sa jej prispôsobiť ako chameleón. Imidž kuchyne po rokoch ľahko zmeníte vďaka ozdobným úchytom na skrinky či štýlovou jedálenskou zostavou. Kde je pekná kuchyňa, tam sa kuchár usmieva.