Ako staré môžu byť pneumatiky? Tieto faktory rozhodujú

Ako staré môžu byť pneumatiky? Tieto faktory rozhodujú

Názory sa líšia. Jedno číslo je však mimoriadne dôležité – dátum výroby pneumatiky. Ak chcete pneumatiku používať, nemal by byť starší ako päť rokov. Na trhu je viac ako 1600 druhov letných a približne 900 rôznych značiek, druhov a rozmerov zimných gúm. Správne skladované pneumatiky sa do piatich rokov považujú za nové. Avšak, nedá sa generalizovať maximálny vek gúm, každá značka má iné zloženie pneumatík, preto starne inak. Napríklad značka Continental garantuje dlhšiu dobu použiteľnosti, nakoľko vlastnosti ich pneumatík sa vraj vekom nemenia.

Gumy časom tvrdnú

Pozor by ste si mali dávať najmä pri zimných pneumatikách, ktoré približne po štyroch sezónach používania strácajú mäkkosť a prestávajú plniť svoju funkciu. Čo je však mimoriadne nebezpečné, začnú sa tvrdosťou podobať na letné gumy a strácať priľnavosť. Na trhu je však našťastie množstvo mimoriadne kvalitných gúm a každým rokom pribúdajú nové typy, ktoré sú dokonalejšie a kvalitnejšie. Majú lepšie brzdné vlastnosti, nižší valivý odpor a mnoho iných benefitov. Dosť na to, aby ste si zabezpečili nové a bezpečné pneumatiky.

Čo hovoria na vek gúm najznámejší výrobcovia pneumatík?

Kvalitní a osvedčení výrobcovia pneumatík tých najzvučnejších mien ako Bridgestone, Firestone, Continental, Dunlop, Goodyear, Michelin a Pirelli majú na vek pneumatík vyhranený názor. Pre motoristov a obchodníkov s pneumatikami vydali jednoznačné odporúčanie: „Dbajte na to, aby pri kúpe nepoužitej pneumatiky pre osobné vozidlo nebol na nej dátum výroby starší ako 5 rokov!“ A asi vedia prečo, veď každoročne na cestách pribúda nehôd, ktorých príčiny smerujú práve k opotrebovaným a starým pneumatikám. Ich vlastnosti nezodpovedajú tým, ktoré mali ako nové. Na čo by ste mali dbať, je pravidelná výmena gúm, ktoré rokmi stratili svoje kvalitné jazdné vlastnosti. Práve na pneumatikách sa naozaj neoplatí šetriť, kvalitné gumy nám môžu zachrániť život.