Ako vybrať vhodný typ žumpy?

Ako vybrať vhodný typ žumpy?

Dôležitou súčasťou každej jednej nehnuteľnosti sú žumpy. Zadržiavajú odpadové vody a bránia úniku odpadových vôd do pôdy a podzemných vôd.

Ak si neviete vybrať konkrétny typ žumpy, povieme si niečo o najznámejších typoch žúmp a na základe toho si budete môcť vybrať ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Jednokomorová betónová žumpa

Ide o najpoužívanejší typ žumpy a je používaná hlavne tam, kde nie je prístup ku kanalizácii, ale zároveň nie je problém s vývozom odpadových vôd. Takéto žumpy sa vyrábajú z kvalitného a hlavne vodotesného betónu a kvalitnej oceľovej výstuže. Tieto žumpy majú na sebe aj kvalitný asfaltový náter, ktorý má predĺžiť životnosť žumpy.

Aby ste vybrali kvalitnú jednokomorovú žumpu, je potrebné predovšetkým zohľadňovať počet ľudí žijúcich v domácnosti. Musíte vedieť predovšetkým približnú dennú spotrebu vody.

K najčastejšie predávaným žumpám patria žumpy 10m3 a 12 m3. Stačí si vybrať niektorú z nich.

Jednokomorové žumpy nájdete aj v ponuke lacných žúmp, takže sa nemusíte báť, že by vás nová jednokomorová žumpa stála až príliš veľa.

Dvojkomorové žumpy

Dvojkomorové žumpy sú vlastne septiky. Ide o žumpy, ktoré nepotrebujú vyvážať odpadové vody, ale sa prečisťujú v rámci svoje konštrukcie. Na dne prvej komory sa usadzuje kal, pričom na vrchu nájdete tekutú zložku. Na dne druhej komory nájdete jemnejšie čiastočky a na vrchu zase vodu zbavenú veľkej časti kalu. Do pôdy je tak vypustená prečistená voda, ktorá žiadnym spôsobom neškodí podzemnej vode a ani pôde.

Betónové septiky sa predávajú najčastejšie v týchto veľkostiach – od 7 m3 do 12 m3. Kúpte si túto praktickejšiu bezúdržbovú čističku, ako septiky mnohí ľudia nazývajú a zjednodušte si vývoz odpadových vôd. Ak hľadáte takéto žumpy v Čadci, pozrite si, či firma, ktorú ste si vybrali, vám dovezie žumpu aj do Čadce. Vždy vyberajte takú firmu, ktorá má blízko sídlo. Nepredražíte si tak odvoz žumpy priamo na vás pozemok.