Aký veľký a aký tvrdý matrac je ten ideálny? Je to individuálne

Aký veľký a aký tvrdý matrac je ten ideálny? Je to individuálne

Množstvo ľudí pri zariaďovaní spálne dáva priveľký dôraz na to ako bude vyzerať postel. Áno, dizajn nemožno úplne zanedbať, ale pri posteli je predsa prvoradé to, ako sa nám na nej bude spať. A na kvalitu spánku najviac vplýva matrac.

Ak si kupujete aj novú posteľ, zamerajte sa na správne rozmery

Ak by sme teda niečomu mali venovať extra pozornosť, je to práve výber matraca. Ako si teda vybrať ten najvhodnejší matrac? Na začiatok povieme, že ide o veľmi individuálnu záležitosť. To však neznamená, že vám nemôžeme dať pár rád.

Začnime tým, čo závisí od toho, akú máte posteľ, čiže od rozmerov matraca. Ak si kupujete nové matrace, ale posteľ nemeníte, tak nie je o čom diskutovať. Ak si však zároveň idete kupovať aj novú posteľ, jej rozmery môžete prispôsobiť tomu ako veľký matrac je pre vás vhodný.

Čo sa dĺžky matraca týka, mal by byť zhruba o 20 cm dlhší ako je vaša výška. Šírka je ideálna okolo 90 cm, ale ak si kupujete manželskú posteľ a potrebujete v spálni šetriť miesto, môžete zvoliť aj posteľ, na ktorú idú matrace 80×200. To je ešte prijateľný kompromis. Výška matraca by mala byť aspoň 15 cm, aby bol naozaj komfortný (aj keď to samozrejme závisí aj  od iných parametrov). Keď bude vyššia, bude to len dobre, obzvlášť pre starších ľudí.

Je to hlavne o tvrdosti

Jedným z dôležitých parametrov matraca je aj jeho tvrdosť. Ako tvrdý matrac si vybrať? To záleží od dvoch hlavných faktorov. Prvým je vaša hmotnosť. Toto nie je priestor na to, aby ste si pred predajcom uberali kilá, ide predsa o kvalitu vášho spánku, takže s pravdou von! Druhým je vaša osobná preferencia. Niekto má rád tvrdšie matrace, niekto naopak mäkšie.

Do istej miery má na tvrdosť vplyv aj vaša najčastejšia spánková poloha. Ak spávate na chrbte, čo je považované za najzdravšiu polohu, môžete sa pri výbere tvrdosti matraca riadiť vyššie uvedenými faktormi. Ak máte zdravotné problémy spôsobené matracom, vtedy by ste mali vyberať z kategórie kvalitných zdravotných matracov.

Ak spávate na bruchu, zvoľte skôr stredne tvrdé matrace, ktoré dokážu lepšie rozložiť hmotnosť vášho tela a zredukuje sa tak zvýšený tlak na vaše orgány. Obzvlášť chrbtica by mala byť v stabilnej polohe.

Pozor hlavne v prípade, že spávate na boku. Táto spánková poloha je častá hlavne u žien. Keďže v takejto polohe je vyvíjaný vyšší tlak na krčnú chrbticu a nervy, je dobré zvoliť matrac s pamäťovou penou.

Zdroj obrázka:

Autor: puhhha / Shutterstock.com