Aromatická bylinka zvaná kôpor – niekto ju miluje, iný nenávidí. Čím je výnimočný?

Aromatická bylinka zvaná kôpor – niekto ju miluje, iný nenávidí. Čím je výnimočný?

Kôpor pozná každý. Už ako deti sme okúsili jeho výraznú vôňu a chuť a možno sme sa na istý čas rozhodli úplne sa mu vyvarovať. Nie každý sa dokáže stotožniť s jeho arómou. Keby však ľudia vedeli, aký je to vzácny dar prírody a že má liečivé účinky, dali by mu ešte druhú šancu.

Kôpor nie je burina, ale liek

Rastie v každej slovenskej záhrade. Miluje tieto teplotné podmienky, nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a dokonca ani častú zálievku. Kôpor je úplne nenáročný na pestovanie. Je typický svojím vzhľadom a sčasti pripomína mrkvovú vňať. Využíva sa úplne celý. Môžete ho konzumovať čerstvý, zavarený, sušený, ale aj zamrazený. Vždy ale platí, že v čerstvom sa nachádza najviac vitamínov.

Všestranné použitie v kuchyni

Kôpor výborne ochutí každú omáčku, prívarok, mäso, šalát, polievku, nátierku, prikladá sa aj k zaváraninám na špeciálne zvýraznenie chutí. Slané koláče budú vďaka nemu nielen chutné, ale aj krásne ozdobené. Čím väčšie množstvo nadelíte, tým výraznejšiu kyslastú chuť získate. Nebojte sa experimentovať! Napríklad aj ryby perfektne ladia s touto zelenou bylinkou.

Obsahuje omega 3 a omega 6 kyseliny

Zabudnite na drahé vitamíny z lekární, ktoré sú plné chémie. Stačí vám kôpor. Obsahuje samé zdraviu prospešné látky, ktoré sú ako stvorené pre zlepšenie imunity. Aj poruchy trávenia alebo nechutenstvo raz – dva vymiznú. Dodá telu bielkoviny, vlákninu, železo, fosfor, horčík, draslík, zinok, vitamíny skupín A, B, C a iné prospešné kyseliny.

Obráťte sa na kôpor, ak…

… Ak vás trápi kašeľ, zlý spánok – vtedy vám pomôže kôprový bylinkový čaj. Otvorené rany sa rýchlejšie zahoja priložením kôprového obkladu. Táto bylina výrazne detoxikuje organizmus a prečisťuje ho. Najmä vaše močové cesty pocítia úľavu. Mamičky, ktoré dojčia si ho nevedia vynachváliť, pretože zvyšuje tvorbu materského mlieka.

Kôpor upokojuje nervový systém, stará sa o naše zdravé kosti, kĺby a svaly, napomáha v boji proti migréne a taktiež  je to prírodný liek na rôzne kožné ochorenia.

Dobrota, v ktorej je ukrytá veľká sila.