BIO kozmetika – návrat k prírode

BIO kozmetika – návrat k prírode

Prírodná, organická alebo BIO kozmetika – s týmto označovaním sa stretávame na pultoch našich obchodov stále častejšie. Už len samotný názov v nás evokuje, že ide o produkt, ktorý nášmu telu osoží, pri výrobe ktorého boli použité hlavne prírodné suroviny a ktorý je šetrný nielen k našej pokožke, ale aj k životnému prostrediu. Je však prírodná kozmetika naozaj prírodný produkt alebo len zavádzajúca nálepka na oklamanie našich zmyslov?

Čo by sme mali pod označením BIO alebo prírodný produkt očakávať?

Kvalitná prírodná kozmetika je vyrobená hlavne z kvalitných rastlinných olejov /olivový, kokosový, jojobový, makadamiový, mandľový/ alebo masiel /bambucké, kakaové/. Ďalšou významnou zložkou sú rôzne rastlinné extrakty a výluhy, ktoré sú pri jej výrobe použité /liečivé rastliny alebo ich časti, kôra stromov/. Éterické oleje či vonné silice dodajú kozmetickým produktom príjemnú vôňu, ale sa podieľajú aj na vylepšení jej priaznivých účinkov na pokožku a v neposlednom rade fungujú aj aromaterapeuticky.

Čo sa týka výživných látok, netreba zabúdať ani na obsah vitamínov a výživných látok prírodného charakteru, napr. včelí vosk, materská kašička a pod. Veľmi moderným sa stalo pridávanie samotných sušených rastlín a kvetov do kozmetických prípravkov. Toto všetko by sme teda mali na etikete prírodného kozmetického prípravku nájsť. To, v akom percentuálnom zastúpení bude podiel jednotlivých prírodných zložiek, samozrejme, vypovedá o samotnej kvalite produktu. A aj keď sú kritériá na sledovanie toho, čo je prírodné a čo nie, vysoké, rozdiel je práve v zastúpení týchto zložiek v samotnom produkte.

Kozmetika z vlastnej kuchyne

Aj keď už na pultoch obchodov môžeme nájsť naozaj bohaté zastúpenie prírodnej či BIO kozmetiky, nič sa nevyrovná domácemu mydlu, šumivej bombe do kúpeľa či balzamu na pery. Príprava väčšiny bežne používaných kozmetických prípravkov je pomerne jednoducho a bez väčších znalostí realizovateľná aj v našom domácom prostredí.

Ak si už tak dávame záležať na tom, čo jeme, aké materiály používame pri stavbe domu alebo v interiéri, tak prečo nebyť nároční aj pri výbere kvalitnej kozmetiky? Jej takmer zázračná schopnosť regenerovať, vyživovať a liečiť prirodzeným spôsobom je v dnešnej uponáhľanej dobe neoceniteľná. Je balzamom na unavenú pleť, ale aj pohladením duše.