Bylinková záhradka

Bylinková záhradka

V poslednej dobe sú veľmi populárne bylinky. Vedia pôsobiť nielen estetickým dojmom, ale tešia sa obľube najmä v gastronómii, pretože sa s nimi dá úžasne dochutiť každé jedlo. Niektoré sú známe aj  liečivými účinkami a tým, že blahodarne vplývajú na naše zdravie. Či už bývate v rodinnom dome, alebo máte k dispozícii iba veľký balkón, spravte si radosť a vytvorte si bylinkovú záhradku, ktorá vám bude vždy k dispozícii.

Keď bývate v rodinnom dome

Snom všetkým ľudí bývajúcich v rodinnom dome je mať raz záhradku, kde sa dajú vypestovať vlastné plodiny. Pocit, že len vyjdú von a odtrhnú si čosi vlastné, je na nezaplatenie a určite to vyvoláva aj pocity hrdosti a spokojnosti. Ak rozmýšľate nad bylinkovou záhradkou a neviete, ako docieliť , aby to bola zároveň aj pastva pre oči, možno vám pomôžu tieto tri tipy:

1.)   Bylinková záhradka v súdkoch

Najjednoduchšie riešenie je zaobstarať si súdky akejkoľvek veľkosti. Dnes už dostať kúpiť aj súdky z plastu, ktoré sú takmer na nerozoznanie od tých drevených. Ich veľkou výhodou je, že majú dlhú životnosť a nepodliehajú vplyvom počasia. Podľa toho, koľko bylín chcete, musíte prispôsobiť veľkosť a množstvo nádob. Sudy naplníte zeminou a je len na vás, či tou zo záhrady alebo si v záhradkárstve zadovážite nejakú špeciálnu. Bylinky sú veľmi nenáročné a vďačné rastlinky, ktoré si nevyžadujú extra starostlivosť. Následne bylinky zasadíte, zalejete vodou a prípadne ku každej z nich na špajdľu alebo kúsok drievka pripevníte zalaminovaný papierik, o akú bylinku ide. V jednoduchosti je krása. Uvidíte, že behom pár týždňov sa vám táto liečivá zeleň rozrastie natoľko, že ju nebudete stíhať konzumovať.

2.)   Bylinkový „ slimák“

O čosi zložitejšie je vytvorenie bylinkovej záhradky pomocou tehál, avšak výsledok bude jedinečný a originálny. Tehly sa ukladajú na seba a postupne sa zvyšuje ich počet. Začína sa jednou, potom dvomi, tromi a podľa toho, aké veľké to chcete mať, prispôsobíte množstvo tehál a výšku „slimáka“. Slimáka preto, lebo tehlami vytvoríte tvar ulity, do ktorej po dokončení nasypete zeminu. Takto ste vytvorili nádherné stanovisko pre vaše bylinky. Dbajte o väčšie rozostupy medzi nimi, pretože sa naozaj rýchlo rozrastajú.

3.)   Ohradená bylinková záhradka v okrasnom štrku

Nemusí to byť len okrasný štrk, pokojne si môžete zvoliť aj mulčovaciu kôru či iné spôsoby dekorovania. Dopredu si vyhraďte miesto, kam si chcete bylinky zasadiť. Pôdu vyčistite, zasaďte a zalejte rastlinky, prekryte tkaninou proti nežiaducej burine a tú zasypte buď dekoračnými kameňmi, alebo kôrou. Ideálne bude, keď celý tento priestor obhradíte obrubníkom, aby všetko držalo pokope. Bylinkovú záhradku oživíte tým, že k rastlinkám pridáte napríklad okrasné trávy alebo iné trvalky, ktoré tomu pridajú iný estetický rozmer.

Bylinky vás môžu tešiť aj v prípade, že máte k dispozícii „iba“ balkón. Zakúpením veľkého črepníka určeného práve pre bylinky ušetríte veľa miesta, keďže budú všetky pokope. Jeho dizajn je jedinečný a navyše ulahodí každému oku s dobrým vkusom.