Čas strávený spoločne

Čas strávený spoločne

Oteckovia pred televízorom, mamičky zvŕtajúce sa v kuchyni, deti zavreté v izbe pred počítačom… Bežný obrázok súčasnej doby. Ako predísť stereotypu a dosiahnuť, aby to vo vašej rodine ožilo?

Pravidelné výlety

Akosi sme si navykli na to, že s rodinou niekam vycestujeme iba vtedy, keď máme v práci dovolenku. Avšak aj bežne počas roka sa naskytne mnoho príležitostí, keď si vieme pár dní voľna užiť aj bez toho, aby sme si čerpali dovolenku. Stačí jeden predĺžený víkend a môže z toho vzísť celkom pekný zážitok, ktorý sa nám postará o dobrú náladu počas nasledujúcich dní. Cez týždeň drina v práci, no cez víkend čaká vašu rodinu veľké dobrodružstvo. Raz kúpele, raz turistika, inokedy účasť na kultúrnych podujatiach, pokojne aj v inom meste (koncerty, festivaly, návšteva divadla, múzea…) alebo aktívne športovanie. Čas, ktorý by ste bežne strávili každý osobitne, môžete počas víkendov využiť oveľa plnohodnotnejšie, a ani vás to dokopy nemusí vyjsť drahšie ako dovolenka pri mori, ktorú si doprajete len raz ročne. A hoci sa vraví, že s príchodom detí do rodiny sa s cestovaním môžete rozlúčiť, nie je to pravda. S deťmi do troch rokov však radšej navštevujte miesta, kde máte dostatok súkromia a nie ste ničím limitovaní. Vhodné pre tieto účely sú chatky či vilky pre jednu rodinu. S väčšími deťmi pokojne vyskúšajte penzióny aj hotely. Im už ľahko vysvetlíte, ako sa majú správať, aby ste si na výlete nespravili hanbu.

Aktívna účasť na chode domácnosti

Či upratujete auto, pečiete koláčiky, varíte nedeľný obed alebo rýchlu večeru, upratujete pivnicu, šatník, alebo umývate okná, nemusíte v tom byť sami. Každá práca, ktorá na prvý pohľad nevyzerá lákavo, sa v spoločnosti milovaných ľudí urobí oveľa ľahšie, a čo je skvelé, aj rýchlejšie. Okrem toho, že k dielu pridajú ruku aj ostatní, si môžete vychutnať spoločné rozhovory a prediskutovať, čo vás teší, trápi a čo plánujete.

Centrá pre rodinu

Nejde o nijaké pochybné spolky. Ich cieľom je posilniť vzťahy medzi rodinnými členmi a vytvoriť interakciu medzi rodinami navzájom. Preto centrá pre rodinu organizujú rozličné besedy, plesy, posedenia pri káve, kurzy, športové podujatia, zbierky, zájazdy, grilovačky a pod. Nielenže si pre vás niekto druhý pripraví program a vy sa nemusíte zamýšľať, čo s časom, na takýchto miestach spoznáte mnoho zaujímavých rodín, s ktorými sa viete stretávať aj mimo centier a nadviazať nerozlučné priateľstvá.