Cestovanie autom vs hromadnou dopravou

Cestovanie autom vs hromadnou dopravou

Aj vám sa už niekedy stalo, že ste sa doma nevedeli zhodnúť na tom, akú formu dopravy zvoliť na dovolenku, príp. predĺžený víkend? Ísť pohodlne autom a nebáť sa pobaliť si do batožiny aj veci, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou ani nevyužijete, alebo si pobaliť naozaj len to nevyhnutné, sadnúť na vlak či autobus a nechať sa doviesť až na miesto určenia? Rozoberme si pre a proti obidvoch možností.

Auto nás rozmaznáva

Mnohí z nás si život bez auta už ani nevedia predstaviť. Chodíme ním do práce, na nákupy, po deti do školy a zo školy a pomaly už aj do vedľajšej ulice sme leniví prejsť pešo. O dovolenke ani nehovoriac. Je pohodlné pobaliť do kufra všetko, veď auto odvezie. Ale treba myslieť aj na to, že každé pohodlie niečo stojí. Auto musí byť v dobrom technickom stave, mať platnú zákonnú poistku, prípadne diaľničnú známku. Nič z toho nie je zadarmo. A keď do toho zarátame parkovné alebo mýto pri ceste do zahraničia, zistíme, že naša pohodlná doprava nie je vôbec lacná. Navyše nájsť parkovacie miesto si vyžaduje niekedy až nadľudský výkon.

Nikdy neviete, čo vás čaká

Uznajte teda, že pri cestovaní vlakom alebo autobusom vás nič z tohto nemôže stretnúť. Pohodlne sa „nalodíte“ a pri troche šťastia sa dostanete všade, kam potrebujete. Tou trochou šťastia máme na mysli absenciu otravných pasažierov, resp. neprispôsobivých delikventov alebo meškajúci spoj, keď vonku leje ako z krhly.

Ak nás ale nič z toho nepríjemného nestretlo, máme pred sebou cestu, ktorú si môžeme naozaj vychutnať všetkými zmyslami. Nemusíme venovať pozornosť riadeniu, takže si užijeme každý jeden pohľad z okna. A je veru na čo sa pozerať!

Hlavne si to užiť

Nech sa už teda rozhodneme cestovať autom či vlakom, autobusom či dokonca lietadlom, dôležité je, aby sme si oddýchli. Veď o to predsa ide. Dovolenka sa začína v momente, keď nasadneme do taxíka, ktorý nás odvezie na letisko.

Takže nechajme doma zlú náladu, všetky starosti a vyrazme do sveta pozitívne naladení a s otvorenou mysľou. A potom nám doťahovanie o to, ako na dovolenku, bude pripadať ako úplná malichernosť.