Chcete si zaobstarať psa? Aké plemeno je pre vás najvhodnejšie?

Chcete si zaobstarať psa? Aké plemeno je pre vás najvhodnejšie?

Veľké guľaté očká, vlhký rypáčik a chvostík, ktorý od radosti udiera sem a tam, kto by odolal? Váš kamarát psík sa poteší vášmu príchodu zakaždým, keď sa vrátite z práce, z obchodu, z prechádzky, vždy bude verne čakať pri bránke. Hoci odídete a vrátite sa aj trikrát za deň, tá radosť je trikrát rovnaká, úprimná a obrovská. Občas by sme si z nich aj my mohli zobrať príklad a nebrať príchody svojich drahých ako samozrejmosť…

Chcem psa!

V každom vzťahu zvyčajne nastane fáza, že sa partneri rozhodnú zadovážiť si domáceho miláčika, a väčšinou vyhráva pes. Musíte však vedieť, že mať v dnešnej dobe psíka nie je lacná záležitosť. Už samotná kúpa vás pripraví o nemalú sumu peňazí, pokiaľ sa teda nerozhodnete zájsť do útulku. Potom nasledujú povinné očkovania, nákup vôdzky, pelechu, misiek, hračiek. Pribudne k vám nový člen rodiny so svojimi potrebami, náladami, vlastnosťami a vy sa budete tiež musieť prispôsobovať. Kto s ním bude chodiť von a ako často, kto sa oňho postará, keď pôjdete na dovolenku? Toto všetko si treba vopred dobre premyslieť. Pes nie je zvieratko na jeden rok. Niektoré psy sa dožívajú aj úctyhodných 12 – 15 rokov. Ak ste aj napriek tomu skalopevne presvedčení, že ste naozaj pripravení, ostáva už len jediné – a to správny výber.

Na veľkosti záleží

Mladý aktívny pár žijúci v dome. Potrebujete strážcu, ochrancu aj spoločníka – môžete sa teda rozhodnúť pre plemená ako: nemecký ovčiak, nemecká doga, rotvajler, anglický špringer, doberman alebo rodézsky ridžbeg.

Aktívna osoba s malým domom a záhradou. Potrebuje aktívneho a veselého psa pre pohybové aktivity a spoločnosť, teda mu budú vyhovovať plemená ako Jack Russel teriér, čivava, krátkosrstý jazvečík, pudel, jorkširský teriér, maltézsky psík a pod.

Pár v stredných rokoch s veľkým domom a veľkou záhradou. Radi chodíte na prechádzky a radi cestujete? Môžete si vybrať z radu plemien, ako sú: dlhosrstá kólia, zlatý retriever, fúzače, sibírsky haski, dalmatín, labradorský retriever, boxer, doberman, maďarská vyžla a i.

Rodiny s malými deťmi, ktoré majú veľký dom s pozemkom. Najmä ak ide o prvého psa, potrebujte priateľského a veselého spoločníka a rodinného strážcu, preto máte na výber napríklad z týchto plemien: zlatý retriever, bernský salašnícky pes, dlhosrstá kólia, dalmatínsky pes, labradorský retriever, šiperka, bígel, vipet, bostonský teriér, boxer, a i.

Starší pár s obmedzenou pohyblivosťou, s malým domom a záhradou. Môže vás zaujať bižónik, maltézsky psík, dlhosrstý jazvečík, pekinský palácový, motýlik, ši-cu, mops, čivava,taliansky chrtík a i., ktorí budú svojich pánov verne strážiť a túliť sa k nim.