Chráňte si svoj chrup už v mladosti

Chráňte si svoj chrup už v mladosti

Spomínate si na to, keď vám v detstve rodičia kupovali tie sladké zubné pasty, ktoré ste mali chuť neustále jesť? Na obale boli krásne rozprávkové postavičky a zubné kefky, ktorými sme si umývali zúbky, boli také maličké, že by sa vám teraz „stratili“ v dlaniach. 

Aj keď sú už tieto časy dávno preč, v jednom mali rodičia pravdu, a to v tom, že keď sa budemeo svoj chrup starať už od detstva, zubárov budeme navštevovať minimálne.

V detstve si dôležitosť pravidelného čistenia zubov neuvedomujeme a pritom by sme mali. Častokrát si to uvedomíme až vtedy, keď je neskoro a z peňaženky musíme vytiahnuť niekoľko stoviek eur za opravu zubu a amalgámové plomby. Chráňte si svoj chrup už v mladosti a udržte si vaše zuby čo najdlhšie zdravé. 

Medzizubné kefky a nite 

Ak ste ich doposiaľ videli len v reklamách, čo najskôr si ich kúpte a čistite si nimi medzizubný priestor. Aj samotný zubár vám bude odporúčať kefky a nite. Návody na používanie nájdete na internete, ale aj váš zubár vám môže ukázať, ako sa konkrétne medzizubné kefky a nite používajú. Ak ste sa naučili používať bieliace pásiky, tak nebudete mať problém naučiť sa používať aj medzizubné kefky a nite. Nemusíte sa báť, nie je to nič náročné. Problém s používaním medzizubných nití môžu mať len ľudia s krivými zubami alebo ľudia, ktorí majú zuby natesno vedľa seba. 

Baktérie, ktoré ohrozujú váš chrup

Tento priestor si však bez ohľadu na to, ako vám narástli zuby, čistite. Potrava, ktorú prijímate, sa v týchto priestoroch zachytáva a časom sa začína rozkladať. Baktérie v medzizubných priestoroch môžu spôsobiť silné krvácanie ďasien, ktoré môže neskôr prerásť až do závažného ochorenia – paradentózy. Neohrozujte svoje zuby zvyškami potravy a odstraňujte ich vždy po každom jedle. Uvidíte, že vašim zubom to prospeje. Ak chcete mať zuby krásne biele, stačí, keď si kúpite kvalitné bieliace pásiky. Nesmiete však zabúdať čistiť zuby kvalitnou (eco- drevenou s kvalitnými štetinkami) zubnou kefkou, medzizubnými niťami, medzizubnými kefkami a ústnou vodou.