Čím sa dá nahradiť mäso v jedálničku?

Čím sa dá nahradiť mäso v jedálničku?

Ak ste prestali s konzumáciou mäsa, alebo túto možnosť ešte len zvažujete, vždy prídu vhod informácie o tom, čo to znamená pre naše telo. Okrem toho, že sa organizmus a celé trávenie prečistí, má to aj mnohé ďalšie pozitívne účinky na zdravie. Dokonca aj ľudská psychika reaguje tým, že ustúpi agresívne správanie a únava.

Skúste napríklad sóju, tofu, klaso, tempeh, robi mäso a seitan

Tieto názvy znejú všelijako, len nie po slovensky, však? Napriek tomu sú to zmesi bielkovín, ktoré dostanete kúpiť v špecializovaných obchodoch so zdravou výživou. Sóju a tofu zoženiete v akomkoľvek supermarkete. Hoci samé o sebe nemajú takmer žiadnu chuť, ale napríklad údené tofu alebo to bylinkové dokáže nahradiť nedeľný vyprážaný rezeň priam bravúrne. Grilujete? Tofu naložené v marináde vás presvedčí, že nemáte čo banovať za „umelými“ špekáčikmi.

Šošovicové fašírky a fazuľové placky

Radi experimentujete? Pripravte vašej rodine večeru, na ktorú nikdy nezabudnú, ale skúste jeden trik. Nepovedzte im, čo ste uvarili. Keď ľudia počujú názvy ako zeleninové placky a pod., ihneď väčšina z nich ohrnie nosom. Fígeľ spočíva v tom, že keď nevedia presne čo jedia, zaručene im to bude chutiť. Aj zeleninové jedlá sa dajú perfektne dochutiť a všetko ostáva iba na šikovnosti gazdinej, ako si s tým poradí.

Do stravy zahrňte hrášok, špenát, brokolicu, orechy a tekvicu

Je mylné domnievať sa, že bez mäsa človek neposkytuje svojmu telu dostatočné množstvo potrebných vitamínov. V skutočnosti viete všetko získať zo zeleniny, a preto si jej doprajte dvakrát viac ako obvykle. Život bez mäsa je úplne normálny a super je to, že ho vždy dokážete nahradiť v čomkoľvek. Vedeli ste, že aj obyčajný kakaový prášok vám dodá potrebnú dennú dávku bielkovín? Neváhajte a doprajte si teplé „kakavko“ každé ráno alebo večer.

Výbornou náhradou mäsa je aj pohánka, sezam, rôzne výhonky, tekvica, avokádo, kokos a všetky mliečne výrobky. Existuje nespočetné množstvo receptov, ktoré vám budú nielen chutiť, ale takisto poslúžia aj pre potešenie očí.