Čo je dôležité pri výbere vchodových dverí a čo pri interiérových?

Čo je dôležité pri výbere vchodových dverí a čo pri interiérových?

Pri kúpe dverí platí, že nie sú dvere ako dvere. Minimálne je rozdiel v tom, či sa chystáte kupovať vchodové, alebo interiérové dvere. Je totiž pochopiteľné, že pri jedných aj pri druhých sú dôležité iné vlastnosti.

Bezpečnosť je prvoradá

Začnime novými vchodovými dverami. Pri nich je zrejme prvou vecou, na ktorú sa každý zameria, bezpečnosť. Bezpečnostné vchodové dvere sa delia na 6 tried a platí, že čím vyššia trieda, tým vyššie zabezpečenie. Triedy 5 a 6 sa však pre obytné priestory nepoužívajú, takže v prípade domácností bude ideálnou trieda 3, prípadne 4, keďže v závislosti od toho, čo doma máte, môže poisťovňa vyžadovať až triedu 4.

Dôraz na bezpečnosť však neznamená, že vzhľad nie je pri vchodových dverách dôležitý. Je však pravdou, že viac ho riešia obyvatelia rodinných domov, čo je však logické, keďže môžu vzhľad vchodových dverí zladiť napríklad s oknami. Súčasťou vchodových dverí do rodinného domu môže byť aj čiastočná sklená výplň.

Z vlastností vchodových dverí, ktoré sú dôležitejšie v rámci rodinných domov, než bytov, nesmieme opomenúť ani ich materiál. Dvere rodinného domu totižto musia odolať vonkajším vplyvom a rôzne materiály majú v tomto smere rôznu odolnosť.

Dizajn, ktorý bude ladiť so zvyškom interiéru

Prejdime však teraz na interiérové dvere. Tu už je rozhodovanie hlavne o dizajne. Ak chcete, aby vaše interiérové dvere pôsobili ako prirodzená súčasť interiéru, vyberajte si dvere v štýle, ktorý bude zodpovedať štýlu vášho interiéru.

Čo sa farby interiérových dverí týka, pri nej sa riaďte hlavne podlahou. Interiérové dvere k nej môžete ladiť dvoma spôsobmi. Buď zvolíte rovnakú farbu, ale s rozdielom jedného odtieňu (čiže dvere o odtieň bledšie alebo tmavšie), alebo sa rozhodnete pre kontrast a teda k bledej podlahe si vyberiete tmavé dvere a naopak.

Do tretice tu máme ešte svetlo, respektíve to, koľko ho bude v miestnosti. Ak totižto vyberáte dvere pre tmavú miestnosť, príde vhod ak budú aspoň čiastočne sklenené. V prípade, že chcete zachovať súkromie, vyberte dvere s mliečnym sklom.

Zdroj obrázka:

Autor: Jack Frog / Shutterstock.com