Čo nás naučí nepríjemný rozchod?

Čo nás naučí nepríjemný rozchod?

Kamarát mi raz povedal, že po rozchode s priateľkou mal pocit akoby mu niekto zomrel. Sú to prisilné slová, ktoré sa častokrát rovnajú skutočným emóciám.

A tu nekončia. Miešajú sa s pocitmi nádeje, že ten druhý vstane z mŕtvych, pridávajú sa hnev a prázdnota. Potom nasleduje sklamanie, a napokon sa k tomuto kokteilu pridáva ľahostajnosť. Niekedy to pri nej ostane, nám odľahne, a tak je to správne. Inokedy ten kokteil pijeme dookola, až sme z neho permanentne opití. Nebojte sa. Spoločne vytriezvieme.

Lekcie do života

Musíme pochopiť, že ľudské vzťahy sú zložité. A že nás niečomu učia, aj keď to môže znieť ako klišé.

1) Uvedomenie sa

Daný človek odišiel z nášho života pre konkrétny dôvod. Je možné, že ten dôvod sami nevidíme, ale verte mi, veci sa nedejú pre nič za nič. Človek sa tým pádom stáva menším egoistom a dáva si dole ružové okuliare.

2) Kolobeh vzťahov

Bolestivé je zistenie, že niekedy zo života odchádzajú aj dôležití ľudia. Tí nás niečomu naučia, zažijeme s nimi pekné chvíle, no občas musia odísť, aby opäť prišiel niekto nový.

3) Sebapoznávanie

Udalosti ako rozchody nás nútia k sebapoznávaniu. Prídeme na hlúposti, ktoré sme urobili, alebo povedali pod vplyvom emócií. Budeme sa ich snažiť v budúcnosti vyvarovať.

4) Vnútorná sila

Lepšie než sa ľutovať je staré otrepané – po páde sa napokon vždy zdvihneme. Zo začiatku to pôjde pomalšie, ale potom budeme stáť nohami pevnejšie na zemi.

5) Život je drahý a len jeden

Zrazu precitáme a nechceme stratiť už ani sekundu navyše. Nedajme sa ale zlákať povrchnosťou a nikam nevedúcim hýrením. Zamyslime sa nad tým, čoho sme sa počas vzťahu vzdali. Možno nejakej fantázie, cestovateľského sna alebo záľuby. Urobme to.

6) Vykúpenie

Niekedy je rozchod skutočným vykúpením. Vzťah mohol byť toxickým, a preto istý čas potrvá naše vytriezvieme. Napokon si však uvedomíme chyby a neprávosti a v budúcnosti si už dáme väčší pozor.

7) Svet sa točí ďalej

Milovaný človek pri nás každodenne stál. Možno len v dobrom a možno aj v zlom. Teraz nastal čas si povedať, že ešte vždy tu je jeden človek, ktorý pri nás stojí. A to sme my sami sebe. Svet sa točí ďalej aj bez človeka, ktorého sme milovali.