Čo nepodceniť pri letnej vysokohorskej turistike?

Čo nepodceniť pri letnej vysokohorskej turistike?

Pandémia koronavírusu väčšine z vás zmenila dovolenkové plány. Aj keď možnosť vycestovať je, epidemiológovia upozorňujú na to, aby sme dovolenkovali na Slovensku.

Väčšina Slovákov aspoň na pár dní zavíta na hory. Veď práve horami je naša krajina typická.

Ak ale pôjdete na vysokohorskú turistiku, čo by ste nemali podceniť pri letnej vysokohorskej turistike?

Predpoveď počasia

Vo vyššej nadmorskej výške sa počasie mení každú hodinu, preto predtým, ako pôjdete na turistiku, je dôležité pozrieť si predpoveď počasia, podrobnejšiu predpoveď. Nezaručí vám, že bude presne takto, no budete aspoň vedieť, aká cca bude teplota a aké je riziko zrážok. Práve búrková činnosť môže ohroziť vašu bezpečnosť na horách, preto predpoveď počasia nepodceňujte a vezmite si potrebné vybavenie podľa predpovede počasia. Ak hrozí riziko búrok, je potrebné mať vetruvzdornú a vodeodolnú turistickú bundu a pršiplášť.

Vo väčšine lokalitách je zakázané zakladať oheň, preto to nepodceňte. A ak náhodou so sebou brávate kresadlá, zistite si, či ich na danej turistike budete môcť vôbec použiť.

Tekutiny

Dehydratácia a úpal sú najčastejšími problémami, ktoré nás trápia počas a po turistike. Na turistiku, najmä tú vysokohorskú, by sme si mali brávať dostatok tekutín. V letných horúčavách sa odporúčajú aspoň 2 -2,5 litra vody na osobu. Ideálna je čistá prevarená voda, iontový nápoj, alebo chladný bylinkový čaj. Každý by si mal nosiť tekutiny vo svojom batohu.

Pite často, nie až vtedy, keď budete pociťovať smäd.

Výber jedla

Na vysokohorskej turistike potrebujete mať okrem tekutín aj dobré jedlo. Keďže budete stúpať do vyšších nadmorských výšok, pochopiteľne si musíte k tomu prispôsobiť aj výber jedla. Neodporúčame brávať ťažké mastné jedlo. Môžete si zobrať skôr obložené bagetky so salámou, kupované tvarohovníky, či orechovníky, ale vezmite si aj semienka, sušené ovoci, jednoducho niečo, čo vám dodá energiu. Ak budete chcieť nejaké jedlo krájať, majte v batohu dobré švajčiarske nože.

Na vysokohorskej turistike rozhodne nepodceňte ani ochranu očí a hlavy. Na horách by vám nemali chýbať kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom a šiltovka, či šatka na hlavu, ktorá vás ochráni pred úpalom.

Zdroj obrázka:

Autor: everst  / Shutterstock.com