Čo ovplyvňuje cenu kuchynskej linky?

Čo ovplyvňuje cenu kuchynskej linky?

Základom a dominantou každej kuchyne je kuchynská linka. Nielenže udáva vzhľad celej miestnosti a poskytuje úložný priestor pre kuchynské vybavenie a potraviny, ale zásadným spôsobom vplýva aj na funkčnosť celej kuchyne. A ešte na niečo. Na jej cenu.

Sektorová kuchynská linka alebo kuchyňa na mieru? A čo materiál?

Kuchynská linka je výraznou súčasťou kuchyne aj z hľadiska ceny. Pri rekonštrukcii kuchyne ide o významnú položku. Ušetriť sa dá výberom sektorovej kuchynskej linky, ktorú si však ani zďaleka neprispôsobíte tak ako keď si necháte vyrobiť kuchynskú linku na mieru. A tým prispôsobením nemyslíme drobnosti ako úchytky na nábytok, ale samotnú veľkosť a rozloženie kuchynskej linky.

Veľké cenové rozdiely sú aj medzi jednotlivými materiálmi kuchynských liniek. Najlacnejšie sú z laminovaných drevotrieskových dosiek (LDT). Čelá a dvierka majú povrchovú úpravu odolnú voči vlhkosti, ale inak ide o kuchynské linky s kratšou životnosťou.

Kvalitnejšie (a drahšie) sú kuchynské linky s LDT korpusmi, ale s čelami a dvierkami z drevovláknitých dosiek (MDF), ktoré sú odolné voči vlhkosti, oderu a sú tvarovo stále. Ku kvalitnejším materiálom patrí aj dyhovaná doska (DFD) a zabudnúť nesmieme samozrejme na masív.

Pracovná doska, kuchynský drez a ďalšie súčasti kuchynskej linky

Z viacerých materiálov máte na výber aj pri kuchynskej pracovnej doske, ktorá (ak nemáte kuchynský ostrovček) musí mať v rámci kuchynskej linky svoje miesto. Používajú sa rôzne materiály ako MDF dosky, drevo, či napríklad kameň. Práve kamenné pracovné dosky patria k špičke na trhu, ale treba pri nich počítať s vyššou cenou. Rozhodne však ide o investíciu, ktorá sa oplatí.

Variabilitu materiálov máte aj pri výbere kuchynského drezu. Tie musia spĺňať hygienické nároky a taktiež byť odolné aj voči vyšším teplotám, takže na ich výrobu sa používajú len odolné materiály. Veľakrát tak významnú úlohu pri výbere zohráva práve cena.

Rozdiely medzi kuchynskými linkami však nie sú len v materiáloch. Ak chcete luxusnejšiu kuchyňu, môžete investovať do špičkového kovania, napríklad Blum AVENTOS, či do moderného osvetlenia jednotlivých skriniek. Samozrejme, súčasťou kuchynskej linky sú aj kuchynské spotrebiče, ktoré sú aj z hľadiska ceny veľkou položkou, ale ich výber je témou sám o sebe.

Zdroj obrázka:

Autor: Serghei Starus / Shutterstock.com