Čo po vás zdedia vaše deti?

Čo po vás zdedia vaše deti?

Dedičnosť, rovnako aj všetky veci spojené s genetikou, sú jeden veľký „zázrak prírody“. Je úžasné pozorovať, akým spôsobom sa dokážu pomiešať povahové, ale aj fyzické vlastnosti dvoch ľudí. Od samého začiatku sme zvedaví, aké asi bude to naše dieťa a čo sa z neho „vykľuje“. Ovplyvniť sa to nedá, avšak môžete mať aspoň tú istotu, že vyhráva vždy ten silnejší gén. A ktoré to sú?

Výzorové vlastnosti

Vďaka pokročilej vede sa dá dnes už s istotou určiť, ktoré gény sú tie priebojnejšie, a teda ktoré „vyhrávajú“. Pokiaľ má jeden z vás tmavé a druhý svetlé vlasy, tmavá farba vyhráva. Platí to aj pri farbe pleti a dokonca i očí. Je až 75% šanca, že ak obaja partneri majú oči hnedé, tak ich bude mať aj ich dieťa. Všetky ostatné kombinácie sú 50:50,avšak jedine obaja modrookí rodičia majú až 99% pravdepodobnosť, že aj potomok bude mať oči modré. Pokiaľ má jeden z rodičov vlasy kučeravé, bude ich mať také aj dieťa, pretože je to silnejší gén. Ich farba bude vždy tá tmavšia. Lenženiekedy sa stáva, že gény preskočia generáciu ďalej a deti zdedia farbu vlasov po starých rodičoch. Je to síce rarita, ale netreba za tým hneď hľadať „poštára“. Tieto gény skratka boli silnejšie, a tak vyhrali. Pokiaľ má jeden z vás krásne široké pery, môžete sa tešiť na to, že aj vaše zlatíčko nimi bude pútať pozornosť. Platí to však aj pre veľký nos či širokú bradu.

Aká matka, taká Katka…

Ako to teda je s povahou? Aj v tomto prípade to platí rovnako – silnejší gén vyhráva. Určitú genetickú informáciu posúva mama, určitú otec. A ktorá bude dominantnejšia – vyhrá. Je to však polovica otca a mamy a všetky silné i slabé stránky človeka sa dokonale zmiešajú a zamiešajú do jedného celku, takže nakoniec je každý buď prekvapený z tohto “výsledku“ alebo len utvrdený v tom, že dieťa rodiča skrátka nezaprie. Talenty, záujmy, záľuby, chorobnosť – to všetko sa však dedí 50:50 po oboch rodičoch. Je milé sledovať, ktorý gén zvíťazil. Aj inteligencia nášho potomka je iba v rukách náhody, ako skombinuje množstvo genetických informácií po oboch rodičoch a či ich „vloží na správne miesto“. Správanie však dieťa po rodičoch nededí. Je to jediná vec, ktorú ovplyvňuje prostredie, v ktorom žije, kde vyrastá a ako sa s ním zaobchádza, ako sa dieťa vychováva.