Čo robiť, aby ste nezanedbávali starostlivosť o svoje zuby?

Čo robiť, aby ste nezanedbávali starostlivosť o svoje zuby?

Väčšina ľudí príliš neobľubuje návštevy u zubára. Nie kvôli zubárom samotným, ale kvôli tomu, že problémy so zubami patria k tým naozaj nepríjemným. Minimalizovať takéto problémy je však spoľahlivo možné dôkladnou starostlivosťou o svoj chrup.

Pravidelné čistenie a preventívne prehliadky

Základ je samozrejme správne čistenie zubov aspoň dvakrát denne. Pozor si treba dávať hlavne na oblasti medzi zubami, kde sa môžu zachytávať zvyšky jedla. Často je to príčinou zubného kazu. Rozhodne sa preto vyplatí používať aj medzizubnú kefku, či dentálnu niť.

K zubárovi sa však pochopiteľne chodiť musí aj ak sa doma o zuby staráte naozaj príkladne. Množstvo ľudí si počas pandémie zvyklo nechodiť na preventívne prehliadky, keďže to nebolo nutné, ale to rozhodne nie je dobrý prístup.

Absolvovaním preventívnej prehliadky robíte v prvom rade niečo pre seba, netreba ju brať len ako povinnosť, ktorú si „vymysleli“ poisťovne. Na preventívnej prehliadke môže zubár včas odhaliť problémy, ktoré by v prípade neriešenia mohli viesť až k nutnosti zubných náhrad.

Dentálna hygiena

Okrem preventívnych prehliadok u zubára je dobré aspoň dvakrát ročne absolvovať aj odbornú dentálnu hygienu. Ak sme povedali, že veľa ľudí preventívne prehliadky zanedbáva, s absolvovaním dentálnej hygieny je to ešte slabšie. A pritom dôvodov, prečo dentálnu hygienu nezanedbávať, je viac.

Dentálna hygiena znižuje riziko zubného kazu na úplné minimum. S profesionálnymi nástrojmi vám totiž dentálna hygienička vyčistí zuby aj na miestach, kde sa bežnou kefkou nedostanete bez ohľadu na to ako si dávate záležať.

Dentálna hygiena tiež slúži ako prevencia voči ochoreniam ďasien, ich krvácaniu a v extrémnom prípade strate zubu, k čomu môže viesť pokročilá parodontitída. A to predsa nechce zažiť nikto.

V neposlednom rade vám dentálna hygiena pomôže zbaviť sa nežiaducej pigmentácie zubov, na ktorú už čistenie nestačí alebo nepríjemného zápachu z úst. Špeciálne techniky dentálnej hygieny vás totižto zbavia všetkého zubného povlaku a zubného kameňa.

Zdroj obrázka:

Autor: George Rudy / Shutterstock.com