Čo robiť, keď vám ostane v hrdle kosť z ryby? Kúsok chleba a pohár vody sú prvá pomoc

Verte-neverte, ale minimálne každý druhý človek sa už stretol s nepríjemnosťou, akou je zapichnutá rybacia kosť v hrdle. Štedrá večera sa v nejednej rodine končí veľkou záchranou jedného člena z rodiny, kde sa každý snaží všemožne pomôcť.

Lekár až naposledy

Aj keď v nás zaseknutá kosť v hrdle spôsobuje pocit paniky, lekári hovoria, že nie je ani najmenší dôvod na strach. Nestresujte a namiesto toho reálne uvažujte. Rybacia kostička sa skladá predsa z vápnika a tento prvok je pre naše telo úplne prirodzený i potrebný. Prinajhoršom sa nevytiahnutý kúsoček kosti rozloží a vstrebe. Veľakrát sa bojíme celkom zbytočne. Stáva sa totiž, že kostička nás iba popichá, ale v hrdle neostane. My však stále cítime v hrdle cudzie teleso. Vedzte, že tento pocit nás bude sprevádzať aj pár minút po jej vytiahnutí.

Kostičku stiahne voda

Vychutnávate si príjemnú chuť rybky, keď tu zrazu šok – v hrdle vás bolí, pichá, páli a vám sa premietne celý život pred očami. Tak to obvykle býva, keď sa vám nečakane rozhodne rybacia kostička pokaziť hostinu. Nezúfajte. Prvé, čo vám môže pomôcť je pohár čistej vody a keď nestačí jeden, vypite dva, tri. Ak ani to nepomôže, stále existujú ďalšie možnosti.

Krajec chleba alebo zemiak

Výborné riešenie, ktoré obvykle rybaciu kosť dovedie na to správne miesto, je obyčajný krajec chleba alebo ak chcete, tak aj uvarený zemiak. Podstatné je, aby sa „votrelec“ zachytil a stiahol spolu s jedlom dolu do tráviaceho traktu. Počuli ste už o tom, že aj citrón nakrájaný na plátky, hoci je kyslý a nie každý ho dokáže skonzumovať iba tak, dokáže rybaciu kosť zmäkčiť a rýchlejšie odstrániť?

Ak už ani toto nepomôže a vy trváte na tom, že sa práve dusíte a lúčite sa so svojimi blízkymi, radšej neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc. Skúsený odborník vám pomocou špeciálneho svetla a pinzety zablúdenú kostičku vytiahne a vy si môžete aj naďalej užívať chvíle so svojou rodinou.