Čo s prázdnymi stenami

Čo s prázdnymi stenami

Určite ste sa už stretli s pocitom, že vám v miestnosti sústavne niečo chýba. Darmo vymeníte závesy či do nej doplníte koberce a ozdobné vankúše, jednoducho to ešte nie je ono. A potom sa pozriete na prázdne steny. Bingo! Zaplňte ich, aby nepôsobili nudne.

Hra s farbami

Sedíte v kresle, no výhľad sa vám nepáči, lebo sa nie je na čo pozerať. Skúste nudnú stenu oživiť moderným náterom. Vytvorte kontrast, ktorý ihneď udrie do očí. Alebo na stenu niečo domaľujte (pásiky, bodky, kruhy, kvetiny) či nalepte samolepku. Dnes už na internete ľahko zoženiete zaujímavé šablóny a nálepky v rôznych veľkostiach, ktoré sa miestnosti postarajú o svojrázny štýl. Hlavne si dajte pozor, aby ste to neprehnali. V jednoduchosti je krása.

Využite tapety

Niekto ich miluje, iný nenávidí. Vytapetovať nudnú stenu pritom zvládne aj ten najväčší antitalent. Ako možno tapetu nalepiť? Vodorovne alebo zvisle na celú stenu, do polovice, ale aj v paneloch či iba na stred steny. Je to len na vás. Ak vám z tapety niečo ostane, môžete si ju zarámovať a umiestniť na niektorú zo zvyšných stien.

Závesné črepníky, svietniky, dekorácie

Predtým by ste o ne nikdy nezakopli, no teraz sa vám zídu. Zaplňte prázdne miesto na stene štýlovými črepníkmi na retiazkach či lane, svietnikmi, ktoré sú na nerozoznanie od nástennej lampy, či klasickými lampášmi. Podľa toho, v akom štýle je miestnosť ladená, môžete využiť aj nástenné textílie, ozdobné plávacie kolesá, hodiny, háčkované dekorácie atď.

Nástenné obklady

Čoraz častejšie do interiéru prenikajú drevené a kamenné obklady, ktoré sú stredobodom miestností. Je úplne jedno, či sa rozhodnete pre prírodné alebo umelé materiály, hlavne by mali vyzerať dôveryhodne a tak trochu vás spojiť s prírodou. Ak na prázdnu stenu nalepíte kameň alebo trebárs laminátovú podlahu, navyše sa tým postaráte o útulnosť.

Vaša domáca galéria

Na nudnú stenu si môžete zavesiť všetko, čo sa vám zdá krásne – obrazy, fotografie, zrkadlá s nádhernými rámami, ale aj vlastnoručne vytvorené diela ako maľby, koláže.  Čo všetko sa dá zarámovať? Zvyškové tapety, látky, ozdobné stuhy, ale i rastliny. Buďte kreatívni! Výhodou takýchto obrazov je, že si ich môžete upravovať podľa nálady alebo toho, čo vám diktuje múza.

Praktické police

Prázdna stena môže poskytnúť priestor vašej domácej knižnici, ale aj všetkým predmetom alebo kvetinám, ktorým ste doteraz nenašli miesto. Nástenné police i regály nemusia pútať vyzývavým dizajnom, často ich pozdvihnú najmä predmety, ktoré na ne umiestnite. Ak chcete dosiahnuť wow efekt, potom je nutné trochu zaexperimentovať s ich rozložením na stene. Police nemusia byť len v strede steny, ale aj na kraji, a môžu sa ťahať od podlahy až k stropu alebo po celej dĺžke steny a pokojne aj v dvojrade.

Jednotlivé nápady môžete aj kombinovať, skúste napríklad ornament na stene doplniť o skupinku obrazov alebo medzi dva závesné črepníky či svietniky umiestniť knižnicu. Inšpirovať vás môžu aj obrázky na internete.