Čo sa vám oplatí pozrieť v Žiline?

Čo sa vám oplatí pozrieť v Žiline?

Žilina je krásne historické mesto, ktoré ľudia cestujúci na východ republiky dôverne poznajú aj preto, lebo kúsok od nej sa nachádza problematické Strečno. Žilina má však čo ponúknuť aj tým najnáročnejším návštevníkom. Čo sa vám v Žiline oplatí pozrieť? 

Mariánske námestie 

Po Hlinkovom námestí druhé najznámejšie námestie. Toto námestie mnohí volajú aj Štvorcové námestie a charakterizujú ho typické domy, ktoré majú poschodia vysunuté a pod nimi vznikli laubne, čiže podlubia. V týchto priestoroch sa kedysi konali trhy. Dnes tam nájdete stoly a stoličky miestnych kaviarní a reštaurácií, ktoré vás zlákajú vôňami z kuchyne. Či už budete mať chuť na ovocný nápoj, horúcu čokoládu alebo kvalitnú kávu, prídete si na svoje. Kúsok od tohto námestia nájdete mimoriadne lacné ubytovanie v Žiline. Na prekvapenie je veľmi lacné, ale aj útulne a nachádza sa len pár metrov od námestia. 

Vznik tohto námestia sa datuje dokonca ešte pred rok 1300. Domy na námestí majú zachované aj pôvodné pivnice. Kostol Obrátenia sv. Pavla, ktorý sa na námestí nachádza na západnej strane a kláštor jezuitov vás zaujme svojim vzhľadom.

Na východnej strane nájdete pôvodnú Radnicu, do ktorej sa ale vchádza z bočnej ulice a nie z námestia – konkrétne z Radničnej ulice. 

Rosenfeldov palác a Nová Synagóga 

Prvý menovaný objekt sa nachádza na Hurbanovej ulici, kúsok od obchodného centra Mirage. Ak poznáte Viedeň, určite vám svojou architektúrou bude pripomínať Belvedér. Dal ho postaviť miestny bankár, po ktorom je budova aj pomenovaná. Neskôr slúžila ako Pioniersky dom a potom ako Centrum voľného času. Niekoľko rokov chátrala, ale v roku 2015 sa ju rozhodli rekonštruovať. Ak navštívite Žilinu, určite si pozrite aj túto budovu. Kúsok od nej natrafíte na zvláštnu netypickú budovu. Je ňou Nová Synagóga, ktorá dnes slúži na kultúrne účely a kedysi v nej bolo dokonca aj kino. 

Po prvej návšteve tohto mesta budete mať chuť zorganizovať veľkú rodinnú oslavu v Žiline v niektorom z miestnych hotelov a historických budov. Toto mesto si vás určite získa, to nám verte. 

Podniknite výlet do Žiliny s celou svojou rodinou a okrem týchto pamiatok si pozrite aj dominantný kostol nad Hlinkovým námestím spolu s miestnym divadlom.

Zdroj obrázku: https://en.wikipedia.org/wiki/%C5%BDilina