Čo určite brať do úvahy pri výbere interiérových dverí?

Čo určite brať do úvahy pri výbere interiérových dverí?

V súčasnosti sú veľmi populárne čo najviac otvorené interiéry. Vidieť to hlavne na popularite spájania obývacích izieb a kuchýň, či na nahrádzaní dverí veľkými otvorenými priechodmi.

Nielen vchodové, či balkónové dvere sú dôležité

Aj napriek tomu sú však interiérové dvere stále neoddeliteľnou súčasťou všetkých bytov, či rodinných domov. Vždy skrátka budú miestnosti, ktoré bude potrebné oddeliť dverami, minimálne kúpeľna a WC.

Je síce pravdou, že pri výbere dverí najviac pozornosti venujeme vchodovým dverám a prípadne plastovým balkónovým dverám. Dôvody sú jednoduché. Majú aj bezpečnostnú funkciu a musia odolať poveternostným vplyvom.

To však neznamená, že by sme výberu interiérových dverí nemali taktiež venovať dostatočnú pozornosť. Zlý výber môže značne zhoršiť komfort ich používania, prípadne obmedziť využiteľnosť časti miestnosti.

Na základe čoho si vybrať interiérové dvere?

Prvoradý je samozrejme rozmer stavebného otvoru. Okrem toho, že si všetko správne pomeráte, sa aj zamyslite nad tým, či sa do daného otvoru viac hodia pravé alebo ľavé interiérové dvere. Jednoducho si v mysli predstavte ako ich otvárate a vyberte si podľa toho, čo sa do danej časti vašej domácnosti hodí viac.

Interiérové dvere však nemusia byť len klasické. Praktickým riešením, keď nemáte dostatok priestoru, sú rôzne typy posuvných dverí. Existujú aj skladacie lamelové dvere, či napríklad dvere kyvné.

Výplň a povrchová úprava dverí závisí od viacero faktorov. Od umiestnenia dverí, od požiadaviek na dizajn alebo životnosť, ale aj od rozpočtu. Ak máte obmedzený rozpočet, vyberte si v prvom rade dvere do tých miestností, kde oceníte napríklad tlmenie hluku, či zvýšenú odolnosť. A čo vám ostane, miňte na „obyčajnejšie“ dvere.

Zdroj obrázka:

Autor: Vadym Andrushchenko / Shutterstock.com