Dávajte si pozor na migrujúcu lesnú zver

Dávajte si pozor na migrujúcu lesnú zver

Na prelome septembra a októbra začína jelenia ruja a vodiči by si mali dávať väčší pozor najmä v ranných hodinách, kedy lesná zver migruje a prechádza cez frekventované úseky. Ak často takýmito úsekmi chodievate, dávajte si väčší pozor, aby sa vám nestalo, že skončíte v autoservise s ohnutými plechmi na aute.

Pozorovanie lesnej zveri

Poľovníci majú v tomto čase veľký úspech. Tým, že začala jelenia ruja, sa jednoduchšie dostanú k lesnej zveri, ktorá je v tomto období menej opatrná. V ranných a vo večerných hodinách môžete z lesa počuť ručanie. Ak ste poľovníkom a rozmiestnili ste fotopasce na úsekoch, kde je zvýšený výskyt lesnej zveri, máte možnosť na vlastné oči vidieť, ako sa tieto zvieratá správajú práve v tomto období. Sú to unikátne zábery, ktoré vám nielenže pomôžu zistiť, ako sa zvieratá správajú v skupinách, ale vám aj pomôžu zistiť dianie v revíri a dokonca aj odhaliť pytliactvo. Fotopasce, čiže poľovnícke kamery, sa dajú presúvať kamkoľvek budú poľovníci chcieť. V poslednom období sa dokonca začínajú využívať aj na odhaľovanie čiernych skládok.

Aktívna ráno a večer

Na migrujúcu lesnú zver natrafíte najmä v skorých ranných hodinách, resp. v neskorých večerných hodinách. Ak prechádzate úsekmi, ktoré sú označené dopravnými značkami upozorňujúcimi na výskyt lesnej zveri, choďte veľmi pomaly, najmä večer a skoro ráno. Lesná zver je najaktívnejšia práve skoro ráno a večer. Počas jelenej ruje jelene naháňajú lane a často sa stáva, že prechádzajú cez frekventované úseky, kadiaľ prechádzajú autá. Stačí sekunda a môžete naraziť do statného jeleňa alebo lane. Poľovníci pozorujú lesnú zver pomocou najmodernejších puškohľadov najmä cez deň, kedy prebiehajú súboje, ale aj ráno a večer, kedy súboje ustanú a venujú sa hľadaniu samičky. 

Ak plánujete ísť na prechádzku na lúku a do lesa, dávajte si pozor. Môže sa stať, že sa dostanete do tesnej blízkosti lesnej zveri.