Dialóg je základ

Dialóg je základ

Láska, dôvera a dialóg sú základné piliere každého vzťahu, nielen toho medzi ženou a mužom. I v našich rodinách sa stretávame s množstvom situácií, z ktorých nenachádzame východisko. Často preto vznikajú hádky, ohováranie či neskôr úplný nezáujem o osobný kontakt. Stačilo by pritom spraviť jediné – úprimne sa porozprávať.

Povedzte si to na rovinu

Tým, že budeme riešiť nedostatky druhých s našimi priateľmi a hundrať, aké to s nimi máme ťažké, ešte nikto nič nedosiahol. Isteže, na chvíľku sa môže dostaviť úľava, pretože sme sa vyrozprávali z našich pocitov. Keď sa však vrátime späť domov a stretneme sa s problematickými deťmi, manželom, manželkou alebo hoci aj svokrou, kolobeh negatívnych pocitov sa znova odštartuje. Sme roztržití, zvyšujeme hlas, odmietame sa im pozrieť do očí a začať i ten najjednoduchší rozhovor. No práve ten má moc všetko vyriešiť.

Bojíte sa povedať druhým, čo si o nich myslíte? Nie každý je dobrý rečník. Niekto môže mať plnú hlavu myšlienok, no keď ich má prezentovať, z úst nevyjde nič múdre. Ak ste typ s bohatým svetom myšlienok, ktoré dávajú zmysel, len keď sú v hlave, jednoducho ich umiestnite na papier, do mailu alebo SMS správy. Aspoň tým získate istotu, že sa vyjadríte vhodne. K svojmu textu sa môžete vrátiť, upraviť ho, kým nebude úplne dokonalý. A rovnako sa k vašim slovám môže vrátiť aj ich príjemca a lepšie si tak uvedomí hlavné príčiny vašich nezhôd.

Keď sa neobávate konfrontácie zoči-voči, o tom, čo sa vám na druhých nepáči, im môžete povedať aj osobne, aspoň uvídte, ako budú reagovať, príp. sa budú môcť okamžite brániť a v lepšom prípade aj ospravedlniť. Rovnako tak si viete overiť to, či vaše slová vôbec vnímajú.

Rozhovor vyrieši krízy

Stáva sa, že v nás negatívne emócie bublajú, až kým nepríde k najhoršiemu – rozpad manželstva, strata kontaktu s inými rodinnými členmi. Kvalitným dialógom sa však dajú naozaj dosiahnuť zázraky. Pokiaľ vašim najdrahším nepoviete, čo sa vám na ich správaní nepozdáva, nikdy sa nezmenia. Dajte im vedieť, aké pocity vo vás ich činnosť/nečinnosť vyvoláva a ako si predstavujete ideálne vzťahy. Na oplátku sa môžete aj vy spýtať ich, čo by očakávali od vás, zaiste prídete na riešenie, ktoré bude výhodné pre obe strany. Keď budete navzájom diskutovať o tom, čo sa vám nepáči, vaše spolunažívanie v rámci rodiny bude také harmonické, že viac nebudete chodiť so stiahnutým žalúdkom ani čakať, čo zasa ten druhý vyvedie. Konečne si budete môcť vychutnávať to, čo na sebe najviac milujete. Rodina by totiž mala držať pokope nielen v prvé roky, ale navždy.

Photo by freestocks.org on Unsplash