Dojčenská kolika – postrach všetkých mamičiek

Dojčenská kolika – postrach všetkých mamičiek

Nespokojnosť dieťatka býva najčastejšie prejavovaná srdcervúcim plačom. Niekoľkomesačné dieťatko nevie vyjadriť svoje potreby inak ako plačom. Niekedy sa však plač môže objaviť aj vtedy, keď je dieťatko čerstvo nakojené, prebalené a odgrglo si. Za nevysvetliteľným intenzívnym plačom dieťatka sa môže skrývať nepríjemná dojčenská kolika. 

Ak máte doma 2-3 mesačné dieťatko a váš drobček až príliš často plače a žiadnym spôsobom ho nedokážete utíšiť, s najväčšou pravdepodobnosťou ho trápi dojčenská kolika. Nemusíte sa báť, dojčenská kolika po čase prejde. Dieťatko z nej jednoducho vyrastie. Samozrejme, že nesmiete podceniť prvé príznaky. Choďte s dieťatkom k pediatrovi a ten vám odporučí, čo máte s drobčekom robiť, ako ho utíšiť a ako mu zmierniť bolesti. Pre žiadnu mamičku nie je príjemné, keď nepomáha žiaden spôsob a dieťatko nevie utíšiť. Dojčenskú koliku rozpoznáte aj podľa správanie dieťatka. Okrem intenzívneho plaču priťahuje nožičky k brušku a ak sa pokúsite masírovať jeho bruško, začne ešte viac plakať.

Intolerancia laktózy u dojčiat

Problémy vám môže spôsobiť aj intolerancia laktózy. Tá sa prejavuje, ak sa v telíčku dieťatka nachádza nadmerné množstvo, resp. nedostatok enzýmu laktáza. Intolerancia laktózy sa neprejavuje len u malých detí, ale aj u dospelých. U detí však býva dočasná, takže sa nemusíte obávať, že tento problém ani po pravidelných konzultáciách s lekárom nezmizne.

Vplyv matky

 Veľký vplyv na tráviace ústrojenstvo dieťatka majú aj matky. Ak ste pod neustálym stresom a pri každom probléme panikárite, uvedomte si, že toto správanie negatívne vplýva aj na vaše dieťatko. Aj keď sa to ľahko hovorí, ale snažte sa situáciu riešiť pokojne a odpozorujte si, ktoré potraviny, ktoré ste skonzumovali, škodia vášmu drobčekovi.

Kolika trápi vyše 20 % dojčiat. Ak aj váš drobček plače večer a plač neutícha ani v nočných hodinách, zjavne za to môže práve dojčenská kolika. Nezrelosť detského tráviaceho traktu, ale aj vaša potrava vplýva na vaše malé bábätko.

Photo by Picsea on Unsplash.com