Dosky, ktoré znamenajú domov

Dosky, ktoré znamenajú domov

Hovorí sa, že domov je tam, kde je naše srdce. A asi na tom bude kus pravdy. Ale ako dosiahnuť to, aby si tých pár metrov štvorcových naše srdce naozaj získalo? Bytový architekti, dizajnéri a štylisti by o tom iste vedeli dlho polemizovať, avšak všetci sa zhodnú na jednej veci. Začať treba od podlahy.

Drevené, laminátové či vinylové?

Podlahy v našich domovoch musia zvládnuť nielen časté umývanie, čistenie, ale neraz aj pazúriky domácich miláčikov či ostrejšie hrany spadnutých predmetov. Musia byť dostatočne odolné voči presúvaniu nábytku, prvým tréningom našich malých motorkárov či voči stretu s vysokými podpätkami lodičiek. A popri tom všetkom musia vždy vyzerať dokonale a byť príjemné na dotyk bosej nohy. Je vôbec možné, aby toto všetko dokázala nejaká podlaha ustáť? Určite áno! Záleží len na tom, po akom materiáli siahneme, resp. aký nám naša finančná situácia dovoľuje. Pretože aj medzi podlahami sú značné rozdiely, a to nie len v cene, ale aj v kvalite a životnosti.

Napríklad taká drevená podlaha je možno finančne náročnejšia, ale pri troche lásky a vhodnej starostlivosti pokojne zostarne s nami. Jej dotyk je príjemný a prirodzené teplo priestor zútulňuje. Ďalšou možnosťou, ako svojim domovom dopriať kvalitu a modernosť zároveň, je vinylová podlaha. Aj keď nejde o prírodný materiál, svojou kvalitou, moderným dizajnom a teplým dotykom si získava stále viac priaznivcov aj medzi bežnou klientelou. Vysoká odolnosť voči mechanickému poškodeniu a vode ju posunula na popredné priečky medzi podlahovými krytinami.

No napriek všetkým výhodám dreva či vinylu je zatiaľ najbežnejším materiálom podláh v našich obydliach laminát. Nie je to len vďaka širokej palete dekorov a prijateľným cenám, ale aj jednoduchej inštalácii a pomerne slušnej životnosti. Práve možnosť výberu od tých najjednoduchších variantov až po kvalitné a pevné laminátové podlahy ju radí na popredné priečky v obľúbenosti medzi zákazníkmi.

Každá podlaha potrebuje primeranú starostlivosť

Je úplne jedno, či podlaha v našich obývačkách bude z pravého dreva, alebo bude len z materiálov imitujúcich najrôznejšie dekory, v každom prípade je potrebné sa o ňu primerane starať. Nezáleží na tom, či bola drahá alebo sme si zadovážili len lacné „dočasné“ riešenie. Každá z nich bude pôsobiť krásne a elegantne, pokiaľ ju nebudeme vystavovať agresívnym čistiacim prostriedkom či nešetrnému zaobchádzaniu. Nie vždy je to totiž o cene. To pravé teplo domova dokáže urobiť rovnako bežná laminátová podlaha, ako aj o niečo drahšia podlaha z kvalitného dreva.