Ekologické pracie prášky a aviváže

Ekologické pracie prášky a aviváže

Milujeme ich vôňu aj praktickosť. Prostriedky na pranie sú bežnou súčasťou každej dobre vybavenej domácnosti. Prádlo perieme pravidelne, niektorí aj viackrát do týždňa, a preto ich kúpa sa značne prejaví na financiách. Kvalitný prací prášok spolu s avivážou sú vysoko ohodnotené. Čo by ste povedali na to, keby ste dokázali trochu ušetriť a vyrobiť si ich sami doma?

Buďme bio a eko a ukážme, že chránime životné prostredie

Naša planéta má čo robiť, lebo denne bojuje so škodlivými nánosmi od svojich obyvateľov. Poskytuje nám potravu, obydlie, príjemnú klímu na život a my jej na oplátku vraciame tony odpadu v akejkoľvek rôznorodej forme. Všetko berieme automaticky, prirodzene a priznajme si, že aj nedbanlivo. Mnohí si dokonca povedia, že sám jedinec nič nezmôže, tak prečo sa vôbec snažiť. Niekto začať musí. Ostatní sa potom pridajú.

Látky obsiahnuté v drahých prípravkoch na pranie rozhodne nemajú so zdravím nič spoločné a už vonkoncom nie sú prospešné pre prírodu a pre celú našu planétu. Obsahujú toxíny a farbivá, prvky, ktoré zaručujú ich dlhú trvanlivosť a aby toho nebolo málo – mnohé z nich spôsobujú podráždenia kože, alergické reakcie a to nielen u malých detí. Zložky spôsobujú, že sa v bubnoch počas prania usádzajú nečistoty a mastnoty, ktoré časom začnú zapáchať. Najlepšie na tom je, že čisté prádlo nebude nikdy hygienicky čisté, pokiaľ sa perie v takejto vode/práčke.

Vyrobte si doma aviváž alebo prací prášok. Je to veľmi jednoduché a navyše ušetríte

Možno ste už o tom čosi počuli, a preto nebude pre vás novinka, že výroba domácej bio aviváže je maličkosť. Postačia vám k tomu iba tri suroviny: voda, ocot a pár kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného vkusu. Zmiešajte spolu 250 ml  vody, 250 ml octu a pridajte 10 – 20 kvapiek esencie. Nemusíte sa báť, že oblečenie bude zapáchať od octu. Bude jemné, svieže a najmä dezinfikované. Esenciálny olej mu dodá presne takú vôňu, ktorú máte najradšej. Výborné sú svieže citrusové, ale aj kvetinové druhy.

Do každého prania pridajte 2 – 3 lyžice domácej aviváže a ušetríte nemalú čiastku peňazí. Navyše budete mať výborný pocit, že chránite svoje životné prostredie a rovnako aj vašu práčku. Ocot ju totiž pri každom praní prečistí, zbaví mastnoty, usadenín a vodného kameňa.

Mydlo robí zázraky

Aj domáci prací prášok môže byť bio a ekologický. Postačia vám k tomu 2 kvalitné mydlá (kokosové, žlčové…), a kilogram kryštalickej sódy na pranie. Mydlá nastrúhajte na čo najmenšie kúsky a zamiešajte spolu so sódou (1kg), ktorú kúpite bežne v drogérii. Zmes sa oplatí premiešať v mixéri, aby sa dobre spojila a vytvorila drobný prášok. Výborne odstraňuje škvrny a mastnotu. Vhodné na biele, čierne aj farebné prádlo. Pridajte do každého prania asi dve polievkové lyžice a výsledok bude badateľný okamžite. Uschovávajte v nádobe, ktorá sa dá uzavrieť.