Filmy, ktoré vás nenechajú chladnými

Filmy, ktoré vás nenechajú chladnými

Dokážu zmeniť pohľad na svet. Prinútia zamyslieť sa. Psychicky vás trýznia, zomelú a na konci vás vypľuvnú ako zemiakovú kašu.

Requiem for a dream

Ak niečo dokáže človeka presvedčiť o tom, aby nikdy neskúsil drogy, tak je to jednoznačne táto psychologická dráma. Príbeh sa sústredí na štyroch predstaviteľov, ktorí bojujú s rôznymi typmi závislosti od drog až po stupídne televízne programy. Requiem je depresívnym náhľadom do vnútra ľudí s veľkými očakávaniami a naivnými predstavami. S rekordným počtom filmového strihu a najmrazivejším soundtrackom od Clinta Mansella je nemožné sa polhodinu po dopozeraní ani nadýchnuť.

Love

Erotická dráma od Gaspara Noého sa sústredí na mladý zaľúbený pár, ktorý sa vyrovnáva so vzťahovými problémami. Chvíle nežnej lásky sa striedajú so zábermi drsného sexu, delíria a smútku. Snímka hrá na viacerých úrovniach ľúbostného vzťahu od zoznámenia až po trpkú príchuť odlúčenia. Dostaneme sa na planétu, na ktorú pomyselne odletíme vždy, keď sa zamilujeme. Každá scéna v 130-minútovej stopáži pripomína, že len z toho najkrajšieho citu môže vzniknúť najhoršia bolesť.

Mulholland drive

Nezávislý režisér David Lynch nás zavedie na ulicu Mulholland Drive, kde sa chystá vražda. Následne sa zoznamujeme s dvomi ženami, kdežto jedna z nich stratila pamäť a druhá sa jej snaží pomôcť rozlúštiť záhadu tejto straty. Pomedzi to sa začnú diať čudné a nevysvetliteľné veci, prichádzajú na scénu ľudia, ktorí tam nemajú čo hľadať a chronológia tu úplne stratí význam. Film je hrou s ľudskými zmyslami, emóciami a snovými predstavami. Po jeho vzhliadnutí sa budete cítiť ako väčšina ľudí po zobudení zo spánku.

Memento

Jeden z prvých počinov Christophera Nolana, režiséra batmanovskej trilógie, je práve Memento hrajúce sa s pozornosťou a pamäťou diváka. Hlavným protagonistom je Leonard, ktorého žena je napadnutá, zavraždená a on si z toho skoro nič nepamätá. Snaží sa nájsť vraha, no po danom incidente si nedokáže utvárať nové spomienky, a tak sa rozhodne si všetko fotografovať a tetovať na vlastné telo. Každá scéna končí tam, kde predchádzajúca začala, a tak je veľmi ľahké sa v deji stratiť a divák ostáva zmätený rovnako ako Leonard. Snímok je dôkladnou súhrou ilúzie, vymeranej chronológie rozprávania a obrazu.

Eternal sunshine on a spotless mind

Ak nemáte radi prvoplánové príbehy o láske a hodláte vzhliadnuť ťažšie sústo, táto romantická dráma s prvkami sci-fi je tým pravým orechovým. Ústrednou dvojicou je utiahnutý Joel a nekonvenčná Clementine. Na prvý pohľad sa zdá byť námet jednoznačný a vyberá si rozchodovú dilemu dvoch ľudí. No jeho prevedenie je tak originálne, že z toho vzniká metafora všetkých stroskotaných vzťahov, kde jeden už zabudol, ale druhý sa ešte stále nespamätal. Potešte sa výnimočne inteligentne napísaným a zároveň atypicky spracovaným snímkom s komorným vizuálom.