Hemoroidy trápia už polovicu populácie. Čo to je a ako sa im vyhnúť?
Hemoroidy alebo, ak chcete – zlatá žila, sú háklivá téma. Kto ich má, nachádza sa vo veľmi nepríjemnej situácii. Hoci hemoroidy má každý (cievy, svalovina a väzivá v okolí análneho otvoru), sú medzi nami aj takí smoliari, ktorým sa súbory týchto ciev uvoľnia a nadmerne rozšíria. To má za následok množstvo nepríjemností.
Koho postihujú najčastejšie a aké sú príznaky?
Je jedno, či ste muž a či žena, milionár či nezamestnaný, zlatá žila sa nepozerá na výšku vášho konta alebo úroveň vašej krásy. Pred ňou sme si všetci rovní a zaskočiť nás môže kedykoľvek. Je pravda, že staršiu populáciu potrápi viac, najmä ľudí po päťdesiatke, ale tento nečakaný „darček“ dnes dostane aj mladý tridsiatnik. Hoci hemoroidy nie sú témou k poháru vínka, netreba si pred nimi zavárať oči a tváriť sa, že nás sa tento problém netýka. Ako sa hovorí, čert nikdy nespí. Postihnuté bývajú najmä ženy v tehotenstve, pretože sa zväčšuje maternica a zvyšuje prekrvenie v panvovej oblasti. Takisto sa môžu dostaviť aj po pôrode vplyvom silného tlačenia. Pokiaľ máte sedavé zamestnanie, tiež by ste si mali dávať pozor a aspoň vo svojom voľnom čase sa čo najviac venovať aktívnemu pohybu. Veľkú úlohu hrajú aj gény. Keď mali zlatú žilu rodičia, je pravdepodobné, že to schytáte tiež. Prvý príznak, že niečo nie je v poriadku, je zápcha. Či už sa nejdete vyprázdniť viac dní, alebo to skrátka nejde, zapríčiní to, že v okolí análneho otvoru sa na cievy vyvíja obrovský tlak, môžu vzniknúť drobné trhlinky a poranenia, infekcia a problém je na svete! Vyľaká vás krv v stolici či na papieri, svrbenie, bolesť, opuch, zápal či prasknutá cieva.
Ide to aj bez operácie
Nikdy nezabúdajte, že základ všetkého tvorí naša životospráva. Pokiaľ máme dostatok pohybu, ale i relaxu, zdravo sa stravujeme a pijeme veľa tekutín, dá sa zlatej žile vyhnúť alebo ju vyliečiť. Dostatok vlákniny, ovocia, zeleniny, užívanie probiotík nám k tomu dopomôžu. Na záchode sa zdržiavajte čo najkratšiu dobu a nevenujte sa tu čítaniu krásnej literatúry. Dlhé vysedávanie „na tróne“ urobí viac zla ako dobra. Dodržiavajte správnu hygienu, napríklad aj používaním vlhčeného toaletného papiera a v najhoršom prípade vám pomocnú ruku podajú aj výrobky z lekárne vo forme krémov, mastí či čapíkov. Občas však domáca liečba nestačí a hemoroidy sa musia odstrániť chirurgicky.