Hľadáte vhodnú izbovú rastlinu do kúpeľne? Poradíme vám

Hľadáte vhodnú izbovú rastlinu do kúpeľne? Poradíme vám

Pokiaľ patríte k šťastlivcom, ktorí majú vo svojej kúpeľni aspoň maličké okienko, tak sa možno zapodievate otázkou, či existuje vôbec nejaká vhodná izbová rastlina, ktorej by podmienky v tejto miestnosti vyhovovali. My poznáme hneď tri.

Podmienky v kúpeľni nie sú  príliš ideálne pre rastliny

Ešteže existujú minimálne tri, ktoré ich znesú. Patrí sem tzv. vianočný kaktus, zamiokulkas a lopatkovec. Tieto izbovky  zaujmú už na prvý pohľad a určite viete, o ktoré sa jedná. Každá domácnosť na Slovensku vlastní aspoň jednu z nich. Tešia sa veľkej obľube, pretože sú nenáročné na starostlivosť a tiež výborne vyzerajú. Prostredie kúpeľní je pre ne vhodné, aj keď je miestnosť tmavšia.

Vyhovuje im tma aj súkromie

Nie však preto, že by sa mali za svoj vzhľad hanbiť. Zamiokulkas, vianočný kaktus a aj lopatkovec sú prenádherné izbové rastliny, ktoré sa nedajú s ničím zameniť. Zamiokulkas je typický svojimi sýto zelenými listami a tým, že veľmi pomaly rastie. Pripomína skôr menší krík. Vianočný kaktus, odborne Zygocactus na rozdiel od predošlej „kolegyne“ rastie rýchlo a výborne sa rozmnožuje. Má ploché listy, na ktorých sa v zimnom období objavia nádherné rôznofarebné kvety, ktoré vydržia dlho kvitnúť. Aj preto mu hovoríme – vianočný. Okrášli náš príbytok farbami pompéznosti. Lopatkovec spoznáte podľa „lopatkových“ listov. Majú dokonalý listový tvar, sýtu farbu a kvety, ktoré im závidí nejedna ľalia.

Čo majú spoločné?

Všetky tri izbové rastliny, ktoré sme vymenovali, majú toho veľa spoločného. Nenahnevajú sa na vás, ak ich položíte do kúta alebo na iné tmavé miesto. Práve to je ich čas zažiariť a vyniknúť. Vydržia tam, kde by sa iným rastlinám vôbec nedarilo. Kúpeľňa je pre nich výzvou. Bude sa im tam dariť, ak dodržíte tieto podmienky: zálievka nemá byť pričastá a slnko by nemalo dopadať priamo. Premočený substrát ich totiž môže zabiť skôr ako svetelné podmienky v miestnosti. Keďže v kúpeľni je bez tak dosť vlhko, stačí ich zaliať raz za tri alebo štyri týždne. Pôdu môžete z času na čas prekypriť, aby sa netvorili biele plesne. S izbovými rastlinami dostane vaša kúpeľňa nový útulný vzhľad.