Hráme sa so šatkou

Hráme sa so šatkou

Aj vy ste si všimli, ako dokáže taký kúsok látky, ako je šatka, doladiť váš outfit do dokonalosti? Materiály, farby, vzory, ale aj to, akým spôsobom si šatku uviažete, vám umožní vytvoriť si svoj vlastný charakteristický štýl obliekania.

Doplnok na rôzne účely

Čaro šatky poznali ešte v starom Egypte a Ríme, no kým kedysi sa využívali napríklad na utieranie potu alebo ako doplnok k tancu, dnes už sa nemyslí len na praktickú stránku šatky, ale aj tú estetickú. Hoci…, keď si šatku uviažeme do vlasov miesto čelenky, prehodíme si ju cez plavky alebo ju použijeme miesto opaska, jej účelnosť nemožno vôbec poprieť… Určite ste sa už niekoľkokrát stretli s náhlou zmenou počasia a niekedy vám práve obyčajná šatka zachráni účes pred silným vetrom alebo mrholením. Stačí si ju prehodiť cez hlavu, omotať okolo krku a získate imidž ako z filmu zo 70-tych rokov! Je silné slnko? Zabudnite na šiltovky a klobúky, šatka vás veľmi elegantne ochráni pred úpalom. Ak nemáte tušenia, ako si na hlave vytvoriť zo šatky niečo efektné, stačí sa inšpirovať videami na internete. Jedným zo spôsobov, ako zaujať šatkou, je napríklad aj viazanie šatky do špeciálnych krúžkov či jej dozdobenie brošňou.

Aj nosenie šatiek má svoje zásady

Nahovorili sme vás vyskúšať nový módny doplnok? Výborne! Tak potom si ešte zapamätajte, že k vzorovanému oblečeniu sa hodia skôr jednofarebné šatky a naopak. Ak by ste však predsa len chceli vyskúšať svoju novú šatku, dbajte aspoň o to, aby na nej nebol rovnaký vzor, aký je aj na oblečení. Šatku nemusíte nosiť len na krku či hlave, ale pokojne aj prehodenú na pleciach, uviazanú na kabelke, sukni či na jednoduchom tielku. Tvarov šatiek je množstvo, podľa toho, na aké účely ich budete využívať, si môžete zaobstarať trojuholníkovú, štvorcovú alebo obdĺžnikovú… Nie vždy je ale dobré hľadieť na cenu šatky. Investovaním do kvalitných materiálov sa na svoju obľúbenú šatku môžete spoľahnúť pokojne aj celé desaťročia, nezničí sa tak ľahko ako tričko či obuv.

Upozornite na vaše prednosti

Ako ste si všimli, šatka, ktorú nosíte okolo krku, výrazne priťahuje pohľady druhých. Zvlášť konkrétne druhy uzlov dokážu upozorniť presne na to, čo ste mali v pláne. Šatka uviazaná na kovbojský spôsob akoby rovno ukazovala na vaše poprsie, zatiaľ čo využitie špeciálnych krúžkov a brošní sa postará o optické predĺženie postavy. Samozrejme, výber šatky podriaďujeme aj ročnému obdobiu, farbám v našom šatníku či dokonca farbe našich vlasov. Blondínkam pristanú jemné pastelové farby, ale brunetky si pokojne môžu dovoliť aj niečo kontrastné a výrazné, napr. červenú, zelenú, čiernu.