Idete si robiť vodičák? Čo všetko vás čaká a ako to celé prebieha?

Idete si robiť vodičák? Čo všetko vás čaká a ako to celé prebieha?

Vlastniť vodičský preukaz je v dnešnej dobe viac než nutnosť. Život s ním je oveľa jednoduchší, spontánnejší i pohodlnejší. Vodičák ponúka množstvo výhod, ale jediné, čo vás od neho môže odrádzať, je strach z jazdy.

Všetci to zvládli, aj vy to zvládnete

Kurzy autoškoly si už väčšinou robia hromadne študenti na stredných školách a tí, ktorí to z nejakého dôvodu nestihli alebo nemali možnosť vykonať, si vodičák robia neskôr, či dokonca už vôbec. Mnohé ženy ho majú, a pritom vôbec nešoférujú z akéhosi strachu či nedôvery. Naučiť sa pravidlá cestnej premávky, dopravné značenie a zákony nie je vôbec náročné a zvládne to skutočne každý. Všetky testy nájdete aj online a viete sa z pohodlia svojho domova testovať a zaúčať už sami.

Pripravte si približne 700 eur

Ak ste sa na 100 % rozhodli, že tentokrát už do toho idete a dáte to, vytiahnite si „spod vankúša“ nemalé úspory, ale stále majte na pamäti, že táto investícia sa vám bude vracať už do konca vášho života. Verte, že ho maximálne využijete a po tom všetkom sa budete cítiť výborne a budete na seba veľmi hrdí. Najskôr sa rozhodnite pre autoškolu, ktorá má dobré meno a tie najlepšie recenzie. Počítajte však s tým, že cena kurzu všade stojí približne rovnako. Dnes sa táto suma pohybuje v rozmedzí 550 – 600 eur.

Medzi ďalšie poplatky patrí potvrdenie od lekára (20 eur), kolky (33 eur a 6,50 eur) a kurz prvej pomoci (do 20 eur).

Postupnosť je takáto

Najskôr oslovte autoškolu, ktorú ste si vybrali. Objednajte sa, zapíšte sa. Budete potrebovať prihlášku a potvrdenie od lekára o vašom zdravotnom stave, že ste schopní riadiť automobil. Následne sa spolu dohodnete o prípadných splátkach. Čím dlhšie si autoškolu platíte, tým dlhšie môže trvať aj kurz. Samozrejme, že celú čiastku môžete zaplatiť aj naraz.

Bežne trvá kurz autoškoly zhruba tri mesiace. Inštruktori sa snažia maximálne vychádzať v ústrety a prispôsobujú sa vášmu voľnému času. Čakajú vás hodiny teórie, jazdy na trenažéri a napokon praktická časť – vedenie vozidla priamo na cestách vášho mesta i mimo neho. Keď splníte potrebné množstvo hodín teórie i praktické jazdy, čaká vás ešte jednodňový kurz prvej pomoci, ktorý je viac – menej formalitou.

Napokon budú „čerešničkou na torte“ záverečné skúšky, na ktorých sa zúčastní aj príslušník policajného zboru. Prebieha to tak, že za 20 minút musíte stihnúť napísať test, v ktorom musíte získať aspoň 50 bodov z 55. Pokiaľ nesplníte túto požiadavku, na praktickú časť vás nepustia. Akonáhle spravíte skúšky úspešne, už hneď na druhý deň si môžete ísť požiadať o vydanie vodičského preukazu.