Joga v našom živote

Joga v našom živote

Všetci si prajeme žiť v súlade so sebou samým a s prostredím, ktoré nás obklopuje. Dnešná doba však na nás v mnohých oblastiach kladie stále vyššie fyzické či psychické nároky, čoho výsledkom je často stres, napätie, nervozita, nespavosť, a toto všetko má svoj dopad na naše zdravie.

A aj keď to bude znieť ako klišé, zdravie je to najcennejšie, čo na tomto svete máme. Dokážeme si ešte nájsť na seba čas? Napriek návalu povinností urobiť niečo pre svoje zdravie a zharmonizovať telo, myseľ a dušu? Skúsme dostať do našich každodenných životov jogu.

Joga – náuka o tele, mysli, vedomí a duši

Slovo „JOGA“ znamená v preklade „spojiť, zjednotiť“. Pred mnohotisíc rokmi indickí mudrci skúmali vo svojich meditáciách prírodu a vesmír. V ich zisteniach bola popísaná jednota hmoty a energie, ako aj samotný vznik vesmíru. Z týchto poznatkov a skúseností vznikol veľmi rozsiahly systém nazývaný JOGA, ktorý obsahuje neoceniteľné praktické rady týkajúce sa tela, dýchania, koncentrácie, uvoľnenia a meditácie.

Cvičenia sú pomalé a jednotlivé jogistické pozície sa nazývajú asány. Ich zvládnutím sa naučíme nielen ovládať svoje telo v súlade s vonkajšími vplyvmi, ale pravidelnosťou cvičenia si dokážeme sami pomôcť v mnohých oblastiach telesného či duševného zdravia.

Cvičenie pre každého

Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že joga je veľmi náročný a vysoko prepracovaný systém telesných, duchovných a relaxačných techník, opak je pravda. Ak sa naučíme správne základy dýchania pri prevádzaní jednotlivých asán a ďalších jogových cvičení, môžeme si zlepšiť zdravie, vitalitu, ale získame aj vnútornú rovnováhu, pokojnú a jasnú myseľ.

Cvičenia sú veľmi plynulé, rôznej náročnosti, preto si v nich každý dokáže nájsť niečo pre seba. Či nás trápia pohybové problémy, bolesti chrbtice, hlavy, či len potrebujeme vyventilovať nahromadený stres a uvoľniť sa. Každý nájde cvik vhodný na jeho problém.

Nezabúdajme, že telesným cvičením je možné nahradiť veľa liekov, ale žiadne lieky nám nenahradia telesný pohyb.