Kde sú deti, tam sú mravce

Kde sú deti, tam sú mravce

S inváziou mravcov sa určite aspoň raz za život stretla každá domácnosť. Klamali by najmä tí, ktorým doma pobehujú malé deti a sústavne pritom čosi chrumkajú. Drobné smietky na podlahe sú pre usilovných čiernych robotníkov veľkým lákadlom.

Základom je poriadok

Je veľa druhov mravcov a tie, ktoré sa začali hostiť na omrvinkách vo vašej domácnosti, by vás v podstate mali trápiť najmenej. Od nich totiž existujú aj väčší lotri, ktorých sú tisíce a obývajú šachty vášho bytu, alebo takí, čo si pochutnávajú na vašom nábytku. Samozrejme, nie je príjemné, ak na zemi objavíte detskú chrumku, ktorá zrazu nie je žltá, ale čierna, a navyše je v pohybe. Stačí, ak malá skupinka mravcov objaví zdroj potravy, táto informácia sa roznesie po celej mravčej rodine, a vy máte doslova po chlebe. Chutí im pečivo, ale predovšetkým všetko sladké a to, čo obsahuje bielkoviny. Ak sa chcete vyhnúť nájazdu mravcov, najlepšie bude v domácnosti často vysávať, pokiaľ možno aj pod kuchynskou linkou a na nedostupných miestach, a starostlivosť upriamiť aj na kuchynské linky, skrinky či stoly, kde je jedla a omrviniek dostatok. Keď totiž mravce niečo objavia, očakávajú, že chutná dobrota sa zjaví aj na inom mieste. Vaša smola bude, ak im to presvedčenie naozaj vyjde.

Ako sa zbaviť mravcov

Je množstvo spôsobov, ako môžete bojovať proti mravcom. Pokiaľ však vo vašej domácnosti žijú deti alebo zvieratá, pravdepodobne vás budú zaujímať ekologické riešenia. Všetci predsa dobre vieme, aké zvedavé dokážu byť deti a štvornohí miláčikovia – ak sa udeje nešťastie, bude neskoro im vysvetľovať, že biely prášok v miske nebol cukor, ale insekticíd. Vyskúšajte napríklad sódu bikarbónu – všestranného pomocníka v domácnosti. Nasypte z nej na miesto, kde sa začali mravce objavovať, a uvidíte ten zázrak. Mnohí ju skúšajú miešať s mletým korením alebo práškovým cukrom. Aj prášok do pečiva zmiešaný so škoricou pôsobí odstrašujúco. Môžete si pripraviť aj zbraň, ktorou čiernu kôpku pochutnávajúcu si na omrvinkách postriekate. Pomáha napríklad horúca voda so soľou, čerstvá šťava z citróna alebo ocot zmiešaný s vodou v pomere 2:1. Najlepší na týchto babských radách je fakt, že nemusíte už aj bežať do drogérie, pretože všetko, čo potrebujete na vyhubenie mravcov, má každá správna gazdiná vždy doma.