Keď premýšľate o tetovaní, toto by ste mali vedieť
Keby máme odvahu, tak sa iste viacerí odhodláme na doživotnú ozdobu nášho tela – tetovanie. Farebné či čierne, malé alebo veľké, obrázok alebo nápis. Vyniknú na každučkom mieste nášho tela. Dámy uprednostňujú oblasť lýtok, pupka, ale aj miesta v okolí krížov, páni si zvyčajne vyberajú pre tieto umelecké diela ruky, ramená a chrbát. Ako prebieha tetovanie, čo to je a ako sa treba oň následne starať?
Milované i nenávidené tetovanie
Byť vlastníkom tetovania je dnes už úplne normálna vec. Z tejto celoživotnej ozdoby tela má však veľa ľudí najmä v našej krajine predsudky. Potetovaných ľudí spoločnosť (najmä tí skôr narodení) vníma ako nie príliš dôveryhodných a skôr ich posudzuje ako rebelov. Mať vlastný štýl a názor však nie je nič zlé, práve naopak – je úžasné, koľko možností máme, sa od seba odlíšiť a byť originálni. Tetovaním vieme o sebe aj bez slov veľa naznačiť a to i vďaka nami zvoleným symbolom a nápisom.
Keď zvažujete túto možnosť – dať sa tetovať, pamätajte na pár dôležitých vecí. Tou prvou je, že tak ako pribúdajú roky, starne aj naša pokožka. Časom sa z krásneho tetovania stane zvláštny zvráskavený obrazec, ktorý nemusí byť práve najestetickejší. Tou druhou a možno i základnou vecou je fakt, že to ,čo sa vám páči teraz, sa vám nemusí páčiť dokonca už o mesiac, nieto ešte dívať sa na to po celý zvyšok života. Buďte preto opatrní a poriadne si všetko zvážte.
Iba u profesionálov
Asi vás už nik neodhovorí od toho, aby ste spravili také závažné rozhodnutie, akým je –dať sa potetovať. Myslite však na to, komu sa zveríte do rúk. Tetovanie je zákrok, pri ktorom môžu vzniknúť rôzne alergické reakcie, zápaly a v neposlednom rade – pri zlej hygiene a dezinfekcii nástrojov sa môžete dokonca nakaziť rôznymi prenosnými chorobami, akými sú napr. aj žltačka alebo AIDS. Vyberte si preto profesionálne tetovacie štúdio, kde bude o vás výnimočne postarané a kde sa prísne dodržiavajú hygienické zásady (výmena ihiel, sterilizovanie nástrojov, latexové rukavice, časté umývanie rúk tatéra).
Ako sa starať o tetovanie
Tetovanie je druh kresby, kedy sa pomocou ihly nanáša atrament pod kožu a môžete ho podstúpiť až od 18 rokov, prípadne so súhlasom rodiča. Deň pred zákrokom sa neodporúča piť alkohol, kávu ani užívať lieky proti bolesti a platí to aj 24 hodín po tetovaní. V lete radšej o tom ani nepremýšľajte, pretože rana sa hojí ťažšie a mohla by sa rýchlejšie zapáliť.
Po celom zákroku sa miesto zakryje potravinovou fóliou a odporúča sa umývať každé dve hodiny vlažnou vodou počas 24 hodín a postupne potom už len trikrát za deň. Na trhu existujú rôzne prípravky v podobe krémov, ktoré môžete nanášať na čerstvé tetovanie, aby sa rýchlejšie „zahojilo“. Počas siedmych dní sa zahojí na povrchu a do mesiaca by malo byť tetovanie „hotové“. Čerstvé „umelecké dielo“ nevystavujte príliš na slnku, pretože by mohlo z neho vytiahnuť farbu.