Kedy je čas na druhé dieťa?

Kedy je čas na druhé dieťa?

Toto zaujíma nejednu mamičku. Názory okolia sú rôzne. Starší odporúčajú reťazovo – a to ihneď, nájdu sa však aj mamy, ktoré  tvrdia úplný opak. Tak komu teda veriť a na koho rady dať?

Každá žena je iná

Sú mamičky, ktorým starostlivosť o prvé dieťatko zaberá takmer 100 % času z celého dňa. Majú pocit, že sa od malého klbka lásky nemôžu pohnúť ani na krok. Z toľkého úsilia, aby bolo všetko tip-top, pomaly zabúdajú samy na seba, na svoje záujmy, prípadne aj na svojich partnerov. Na druhej strane stoja matky, ktoré sa so svojou rolou až tak silno nevžili a čas si vedia rozumne rozložiť medzi dieťa, seba a najbližších. Doma všetko stíhajú, a preto si môžu zájsť aj na kávu s priateľkou.

Som pripravená!

Dni ubiehajú a žena zrazu nadobudne pocit, že jej niečo v živote chýba. Možno by  ešte raz chcela prežiť tie krásne okamihy darovania života. Plne uvedomelá dostane odvahu čeliť opäť bezsenným nociam, v hlave má milión plánov, ako prerobiť domácnosť pre štvrtého člena rodiny, predstavuje si, aké vyberie meno pre dievčatko alebo chlapčeka. Vyhlasuje, že všetko bude fajn, ona to predsa zvládne. Veď nie je prvá ani posledná dvojnásobná mamička.

Vytriezvenie

Ako to už v živote chodí,  všetko má svoje kladné aj záporné stránky. Je úžasné sledovať, ako deti spolu vyrastajú, ako sa obe zo dňa na deň menia a učia novým veciam. Ledva stíhate sledovať všetky ich životné úspechy. Mladšie sa učí od staršieho úplne všetko (pravdaže, to zlé najprv), veľa mamičiek potvrdí, že s druhým ani nie je robota. Avšak mnohé dvojnásobné mamičky vám nikdy nepovedia, že si neraz poplakali po náročnom dni. Neľutujú, že sa na to dali. Ľutujú, že si nemohli znova vychutnať tie nádherné okamihy v prírode s kočíkom bez toho, aby zatiaľ hľadali pestúnku k tomu staršiemu. Prajú si, aby bolo možné sa rozdvojiť a každému svojmu zlatíčku dať toľko lásky a pozornosti, koľko si vyžaduje. Žiaľ, pokiaľ sa nestane zázrak, musia to zvládnuť aj bez toho.

Aj zvládnu, veď sú mamy.