Komáre vo vašej blízkosti ani nepípnu

Komáre vo vašej blízkosti ani nepípnu

Poznáte to. Chcete si užiť príjemný letný večer v záhradke, pri bazéne alebo rodinnej grilovačke, avšak dotieravé komáre zničia celú atmosféru. Nepríjemné nie je len ich bzučanie, ale aj štípance. Poradíme vám, ktoré vône komáre neznášajú, a teda si udržia od vás odstup.

Nič vás nezastaví užiť si leto

Keď je leto v plnom prúde, najlepšie nám je vonku v skorých ranných hodinách alebo večer. To je však aj obľúbený čas komárov. Bola by škoda vzdať sa príjemného vzduchu len preto, že nechceme byť na druhý deň bodkovaní ako muchotrávka. Aj vy ľutujete vyhodiť peniaze za drahý repelent proti hmyzu, ktorý navyše môže spôsobiť alergickú reakciu pri citlivých druhoch pokožiek? Pomôcť vám môžu doma pripravené repelenty na pokožku, ale aj aromatické predmety vo vašej blízkosti či správna farba oblečenia. Keď si to napokon zrátate, vyjdú vás oveľa menej ako elektrické odpudzovače hmyzu či repelentné prípravky v spreji.

Vyrobte si domáci repelent proti komárom

Nie je nič ľahšie, ako si kúpiť fľaštičku s rozprašovačom a do nej si namiešať prípravok, ktorý na vašej pokožke vytvorí akýsi ochranný štít. Zmiešajte s Alpou alebo alkoholom klinčeky (korenie), badián, nastrúhanú kôru z citróna, mätu či celú škoricu (pokojne aj ich kombináciu) a nechajte pár dní odstáť, alebo do vody v rozprašovači pridajte pár kvapiek esenciálnych olejov, na ktorých vôňu sú komáre alergické – môže to byť čajovník, levandula, eukalyptus, céder, mäta alebo aníz. Tieto oleje neúčinkujú len na pokožke, ale ich môžete nakvapkať aj na vatu a dať si ich tam, kde si neprajete byť rušení. Ak sa chystáte opekať, ohnisko dajte čo najbližšie k voňavým rastlinám, ako je levanduľa, aksamietnica či muškát. Komáre nemusia ani vôňu ihličnanov alebo fenikla. Využite silu aj slabosti prírody.

Ako sa obliecť do roja komárov

Ďalšou účinnou cestou, ako sa stať pre komárov takmer neviditeľnými, je obliekať sa do farieb, ktoré ich nezaujímajú. Bledé farby (najmä biela a béžová) takmer isto prehliadnu, no zato tmavomodrú priam zbožňujú! Komárov vraj láka aj zápach potu, hladina hormónov v tele, vyššia teplota tela, oxid uhličitý, ktorý vydychujeme vo väčšom množstve pri fyzickej námahe, ale napríklad aj konkrétna krvná skupina (nulka). A keďže poteniu ani dýchaniu sa v lete nevyhneme, je dobré bojovať proti nim prírodnými vôňami, ktoré nám voňajú, no im zapáchajú. Ktoré triky vždy pomôžu vám? Dajte nám o tom vedieť.