Košice – dva dni v historickom meste

Košice – dva dni v historickom meste

Viackrát som dostala podnet na to, aby som kamarátovi z iného mesta naplánovala dva dni vo svojom rodisku – v Košiciach. V prvom momente sa mi v mysli objavila pomyselná opička búchajúca o seba činelmi, no potom sa začal vytvárať ucelený obraz dobrodružstva. Poďte s nami!

Metropola východného Slovenska

Košice sú viac ako len historickou metropolou východného Slovenska. Sú stelesnením toho, že aj šesťhodinová cesta vlakom z hlavného mesta sa rozhodne oplatí. Hovoria o tom početné kaviarničky, kultúrne pozadie, jedno z najkrajších slovenských námestí, druhé najväčšie mestské lesy v strednej Európe a, samozrejme, dobrosrdeční ľudia.

Prechádzka historickým mestom

Začíname na Námestí Maratónca mieru, kde navštívime Východoslovenskú galériu. Po kultúrnom vyžití pokračujeme do jednej z kaviarní, ktoré sú hneď po ľavej strane Hlavnej ulice. Buď si už vyberiete Šálku kávy aleboKávu so srdcom, neoľutujete. Ostanem pri subjektívnom výbere, no garantujem, že podobne útulné podniky nájdete na každom rohu.

Košice rovnako ponúkajú aj historické atrakcie, napríklad výhľad z veže nádherného gotického Dómu svätej Alžbety alebo prehliadku mestom s najznámejším košickým sprievodcom Milanom Kolcunom.

Počítam s tým, že nám neskôr vyhladne. Ak nechcete opustiť Hlavnú ulicu, Republika východu zaženie hlad, pričom sa zabavíte pravou východňarčinou na ich menu. Ak chcete objavovať bočné uličky, tak jepre vás Pub u Kohúta na malebnej Hrnčiarskej ulici alebo Pizzéria Zvon na Zvonárskej ulici tou správnou voľbou.

Naše kroky pokračujú na miesta ako Staničný park, či Kasárne Kulturpark, na ktorých sa kocháme košickou architektonickou, ako aj umeleckou stránkou. Zároveň sa túlame po miestnych secondhandoch a antikvariátoch.

Večer si ideme pozrieť film do Kina Úsmev, po ktorom debatujeme občerstvení nápojom z baru. Ak nám to nestačí, alebo chceme zažiť dlhšiu noc, ďalšie kroky vedú do Colloseum klubu, či Tabačky kulturfabrik.

Prírodné krásy Košíc

Na druhý deň chceme kamarátovi ukázať, že história, kultúra a gastronómia nie je zďaleka to jediné, čo Košice núkajú. Košické mestské lesy zariadili, že za peknou túrou nemusíme chodiť až do Tatier.

Potešíme sa celodňovým výletom na Chatu Lajošku alebo turistickú Chatu Hrešnú.

Ak si na podobné túry netrúfate, odvezte sa MHD autobusom číslo 29 na zastávku Vyhliadkova veža, odkiaľ vedie krátka prechádzka na rovnomenné miesto. Čakajú vás nádherné výhľady na celé mesto a jeho lesy, nechýbajú ani popisy k jednotlivým miestam.