Ktoré mýty sú pravdivé?

Ktoré mýty sú pravdivé?

Je skutočne káva taká škodlivá a sú psi farboslepí? Zapríčiňujú ropuchy bradavice? Prečo muži hneď po sexe zaspia? Zvýši sa pravdepodobnosť otehotnenia, keď sa žena po sexe postaví na hlavu? Tak čo, ste zvedaví, ako to naozaj je?

Krok za krokom

Káva je najrozšírenejšia stimulačná látka – stimuluje pozornosť, povzbudzuje a zlepšuje pamäť. Nikdy  nebolo dokázané, že spôsobuje rakovinu ústnej dutiny, pŕs, pečene, žalúdka a pod., naopak znižuje možné riziko tohto ochorenia v hrubom čreve.

Psi v skutočnosti nie sú farboslepí, je pravda, že nerozoznávajú farby rovnako ako ľudia, avšak nevidia svet čierno-bielo. Úbohé ropuchy zrejme nikto nikdy nepobozká, aj keď bradavice nespôsobujú, ale zato vedia vypustiť jed, ktorý dokáže vážne podráždiť oči. Zaujíma vás, či býkov skutočne dráždi červená farba? Je to mýtus – nedráždi.

Muži po sexe zvyčajne hneď zaspia preto, lebo ich telo obsahuje viac svalovej hmoty, a teda sa pričinením pohybu aj viac unavia. Žiaľ, stoj na hlave však ešte žiadnej žene reálne nepomohol pri snažení sa o dieťatko.

Prečo kýchame, keď sa pozeráme do slnka? Tento reflex je genetický a dedičný. Ide o jav, keď sa náhodne prekrížia určité nervové signály v našom mozgu, je to tzv. kýchací reflex spôsobený svetlom.

Čo zapríčiňuje zvonenie v ušiach? Príčiny sú rôzne: vyšší vek, trauma, lieky, vysoký krvný tlak, ušná infekcia, nádory, zvýšená tvorba ušného mazu a i.

Ako sa volá tá vec, čo máme v krku a visí to tam ako kvapka? Nazýva sa uvula alebo aj čapík. Pomáha nám pri jedení tým, že posúva stravu, ale zohráva aj menšiu úlohu v reči. U ľudí, čo silno chrápu, sa zvykne chirurgicky odstrániť.

Načo slúžia pehy? Mávajú ich prevažne ľudia s bledšou pokožkou. Ich farbu spôsobuje tmavý pigment, tzv. melanín, ktorý chráni kožu pred ultrafialovým slnečným  žiarením.

Je sledovanie televízie pre deti nebezpečné? Milí rodičia, vôbec. Práve naopak – je vedecky dokázané, že z detí, ktoré sledujú televíziu často a aj od útleho veku, sa stávajú vzdelaní, inteligentní ľudia majúci všeobecný rozhľad.

Primrzne jazyk ku kovovému stĺpu? Prečo? Áno, pretože kov je výborný vodič, a keď mrzne, jeho teplota klesne pod bod mrazu. Preto priložením teplého jazyka voda na ňom okamžite zamrzne a jazyk sa prilepí.