Kupujete oblečenie na motorku? Na toto si dajte pri výbere pozor

Kupujete oblečenie na motorku? Na toto si dajte pri výbere pozor

S vývojom moderných technológií a výrobných procesov sa ponuka moto oblečenia neustále rozširuje. Výber je dnes už takmer neobmedzený, ako teda nájsť kúsok, ktorý vám bude najviac vyhovovať? Či už kupujete moto čižmy, prilbu, alebo sa rozhodujete medzi kombinézou a bundou, je dôležité položiť si tie správne otázky. Ktoré to sú?

Moto kombinéza alebo bunda?

Je pre vás vhodnejšia moto kombinéza alebo bunda? Odpoveď závisí od toho, akú máte motorku a na čo ju používate. Ak máte malý skúter a jazdíte ním iba do práce, pokojne vám stačí moto bunda s integrovanými chráničmi. V prípade, že máte cestnú alebo krosovú motorku a prejazdíte na nej celý víkend, je pre vás vhodnejšia kombinéza. Ďalšou dilemou je, či zvoliť textil, alebo kožu. Opäť, rozhodovanie je individuálne. Niekomu vyhovuje viac pevné zovretie kože, jej dobré aerodynamické vlastnosti či vysoká odolnosť v prípade pádu na ceste. Iný zas dá prednosť voľnejšiemu a ľahšiemu textilu, ktorý má skvelú odolnosť voči vode a o poznanie lepšiu termoreguláciu. Čo vyhovuje viac vám? 

Akú prilbu na motorku vybrať

Existujú štyri základné druhy prilby na motorku: integrálne, enduro, otvorené a vyklápacie. Aj tu prispôsobte výber svojej motorke – na jazdu v teréne alebo motokros sú stvorené enduro helmy, na jazdu po meste postačí otvorená helma a medzi najbezpečnejšie patria vyklápacie prilby. Pri výbere sa zamerajte na materiál – čím pevnejší a ľahší, tým lepšie pre vašu bezpečnosť a krk – skvelou voľbou býva karbón, prípadne sklolaminát kombinovaný s karbónom. Okrem toho by vhodná prilba na motorku mala mať dobrú aerodynamiku a možnosť ventilácie, tú oceníte hlavne počas horúcich dní. A v neposlednom rade, vyberte si správnu veľkosť helmy. 

Moto čižmy

Zrejme nebudete prekvapení, keď vám doporučíme kupovať čižmy podľa druhu motorky. Výrobcovia moto obuvi dokonale prispôsobujú svoje produkty účelu. To znamená, že najlepšie moto čižmy na chopper vás rovnako dobre neochránia na cestnej motorke. V topánkach na motokros budete vyzerať na skútri v meste minimálne nezvyčajne. A čo membrána? V prípade, že hľadáte nepremokavé moto čižmy, priplaťte si za membránu. Druhým, lacnejším variantom je kúpiť si topánky bez membrány a do nich si obuť nepremokavé návleky.

Rukavice na motorku

Podľa čoho si vybrať rukavice na motorku? Tentokrát nielen podľa toho, na čom jazdíte, ale aj kedy. Ak hľadáte rukavice na skúter počas leta, stačia vám aj kožené bezprstové. V prípade, že motorku využívate bez ohľadu na ročné obdobie, investujte do celých rukavíc vyrobených z kože a textilu. Výhodou je, ak majú nepremokavú membránu. Dôležité je zvoliť si aj správny strih a veľkosť, aby sa vám riadidlá v rukaviciach nešmýkali a mali ste motorku pod kontrolou.