Kvalitným spánkom k lepším zajtrajškom

Kvalitným spánkom k lepším zajtrajškom

Väčšina z nás si veľmi dobre uvedomuje, aký dôležitý je pre nás kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Závisí od neho nielen naše zdravie, vitalita, ale aj naša nálada, emócie či mozgová aktivita. Aj keď pre mnohých je len stratou času, ktorý by sa dal využiť aj oveľa efektívnejšie, naše telo funguje v úplne inom móde. A práve vďaka tomu dokážeme ráno vstať svieži a oddýchnutí, aj keď si večer líhame unavení a vyčerpaní. Spánok je ako balzam. Všeliek na množstvo našich trápení, neduhov a strašiakov, s ktorými si po dlhom dni líhame do postele.

Ako si ustelieme, tak budeme spať

My ľudia sme aj napriek svojim rozumovým danostiam a intelektu takými malými hazardérmi. Pre  chvíľkové slasti, či len lenivosť alebo ľahostajnosť, nemáme problém robiť veci, o ktorých je nám známe, že nášmu telu vôbec neosožia. Či už sa to týka stravy, alkoholu, alebo ponocovania. Koľkým z nás sa už podarilo zaspať večer pri sledovaní televízie a zobudili sme sa až niekedy nadránom kvôli chladu alebo pocitu dolámaného tela? Takýto spánok iste neprospeje ani nášmu zdraviu a nie je zárukou jasnej mysle a dobrej nálady v nasledujúce ráno. To, samozrejme, neznamená, že si nemôžeme občas „zažúrovať“ alebo si len predĺžiť príjemný letný večer do neskorých večerných či skôr skorých ranných hodín! Ak budeme pristupovať ku všetkému s mierou a zodpovedne, iste sa z toho naše telo spamätá a malé prehrešky nám veľmi rýchlo odpustí.

Spánok ako bonus

Dostatočný spánok regeneruje naše sily, posilňuje náš imunitný systém, spomaľuje starnutie či zamedzuje vzniku rôznych civilizačných chorôb. Výdatný spánok je dôležitý hlavne pre dostatočnú produkciu rastového hormónu, ktorý nám zabezpečuje dostatok svalovej hmoty. Tým, že naše telo v spánku produkuje tento hormón, spaľuje tuky a nahrádza ich svalmi. My tak bez väčšieho úsilia vstávame ráno nielen oddýchnutí, ale sa aj zároveň udržujeme v dobrej kondícii a naše postavy nezdobia neželané tukové vankúšiky.

Ak by však niekedy skrsla v našich hlavách myšlienka, že tých 7-8 hodín spánku je predsa len veľa a možno by stačilo aj o niečo menej, rýchlo ju treba vyhnať z hlavy von! Možno v danej chvíli naozaj nebudeme jeho deficit pociťovať, no naše telo si pamätá všetko. A raz, keď to budeme čakať najmenej, nám to všetko vráti aj s úrokmi.